Kobieta w ciazy patrzy sie na rosnacy ciazowy brzuch

33. tydzień ciąży

Z każdym dniem coraz bardziej zbliżasz się do długo wyczekiwanego momentu porodu. Sprawdź, na jakie aspekty ciąży warto zwrócić uwagę w 33. tygodniu.

Wybierz tydzień ciąży:

1 min
26.11.2021

33. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Koniec ciąży może być momentem, kiedy przytrafią Ci się nowe dolegliwości. Bezsenność może stać się jedną z nich i niestety może towarzyszyć już do końca ciąży. Doskonale wiemy, że może być Ci trudno spać z dużym ciążowym brzuchem – obawiasz się ułożyć w najwygodniejszej pozycji, aby nie zrobić krzywdy dziecku. Na pewno nie jest Ci też obce stałe uczucie parcia na pęcherz moczowy i skurcze łydek. Wszystko to sprawia, że 3 na 4 kobiety cierpią na zaburzenia snu w ciąży. Warto kupić specjalną poduszkę do spania - tzw. rogal, który pozwoli na łatwiejszą zmianę pozycji w czasie snu.

Pamiętaj o krótkich drzemkach w ciągu dnia, które przyniosą Ci nieco relaksu. 

33. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Czy wiesz, że dziecku powoli zaczyna robić się ciasno w środku macicy? Z tego powodu trudno mu już wyprostować nóżki i chętnie przybiera postać z podkurczonymi nogami – prostuje je jedynie na chwilę podczas kopnięcia.

Dziecko ma już w pełni ukształtowaną buzię i można się w niej dopatrzyć zewnętrznych cech odziedziczonych po rodzicach – może to np. być zadarty nosek lub kształt ust.

W tym momencie Twoje dziecko waży około 2 kg! To tak, jakbyś dźwigała w brzuchu np. 2 kilogramy jabłek.

W czasie USG można zaobserwować, że np. przez większą część  badania dziecko ma włożone palce do ust – w ten sposób ćwiczy odruch ssania, który będzie przydatny po narodzinach. 

33. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad bankowaniem krwi pępowinowej Twojego dziecka? Jest to całkowicie bezbolesna procedura, którą wykonuje się tuż po porodzie dziecka. Polega ona na pobraniu ok. 100 ml krwi z pępowiny, łożyska lub sznura pępowinowego. Zabieg jest wykonywany po narodzinach dziecka, po odcięciu pępowiny. Cała procedura ma na celu zebranie do specjalnego pojemnika krwi, która jest bogata w komórki macierzyste – są to specjalne komórki mające zdolność do przekształcania się w dowolne komórki organizmu, z których tworzą się tkanki i narządy. Fakt ten od wielu lat jest wykorzystywany do odbudowy lub zastąpienia uszkodzonych komórek. Na tej podstawie można przeszczepić je choremu pacjentowi, np. w białaczce i tym samym uratować mu się życie. Procedura jest niestety w obecnej chwili odpłatna. 

Oceń ten artykuł: