Mezczyzna trzyma rece na brzuchu ciezarnej kobiety

36. tydzień ciąży

Do porodu pozostało już niewiele czasu – ok. miesiąc. Zapewne nie możesz się doczekać momentu, kiedy weźmiesz swoje dziecko na ręce. Czy jesteś przygotowana na tę chwilę?

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

36. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

W tym momencie macica osiąga swoje najwyższe położenie – sięga Ci pod same łuki żebrowe. W kolejnych tygodniach brzuch ciążowy zacznie powoli opadać – będzie to wyraz przygotowania organizmu do porodu. Wiesz, jak poradzić sobie z dolegliwościami ciążowymi, np. zgagą i obrzękami? Postaraj się spożywać małe posiłki, unikaj ostrych potraw. Pij także dużo wody. Staraj się nie kłaść się na wznak, lecz odpoczywaj raczej na lewym boku, z lekko uniesionym wezgłowiem – pozwoli Ci to zminimalizować dolegliwości.

36. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Być może zwrócisz uwagę, że ruchy Twojego dziecka nieco osłabły – nie jest to nic niepokojącego, jeśli codziennie w jakiś sposób czujesz jego aktywność.  Twoje dziecko ma już nieco mniej miejsca do poruszania się, m.in. przez zmniejszenie się ilości płynu owodniowego. Jeśli jesteś zaniepokojona jego słabą aktywnością, zjedz coś słodkiego lub pomasuj swój brzuszek – dziecko z pewnością poruszy się po takiej stymulacji. W przypadku odczuwania dalszego niepokoju -zawsze możesz udać się do szpitala na badanie KTG, które wykrywa bicie serca dziecka i na tej postawie lekarz wnioskuje, czy wszystko jest w porządku.

W tym momencie kości dziecka, w tym jego główka, są bardzo elastyczne – wszystko po to, aby bez problemu mogło zmieścić się w kanale rodnym.

Czy wiesz, że dziecko w dalszym ciągu połyka płyn owodniowy? W 36. tygodniu ciąży może połknąć aż 0,5 litra płynów na dobę. Ma to na celu przygotowanie układu pokarmowego do pracy po porodzie. Już teraz, w łonie mamy, jego jelita pracują, ale w pełni będą sprawne dopiero po porodzie. Już w tym momencie w świetle przewodu pokarmowego pojawia się tzw. smółka – będzie to pierwsza kupka, którą dziecko odda po porodzie.

36. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Z pewnością zastanawiasz się, jak to będzie przy porodzie  – czy dasz radę, czy się uda, czy będzie bolało? Pytań może być sporo, jednak odpowiednie przygotowanie się do tej chwili sprawi, że strach nie będzie tak duży.

Najwięcej zmartwień o poród wywołuje obawa o odczuwanie bólu porodowego. Istnieje wiele rodzajów znieczulenia, które można bezpiecznie zastosować w czasie porodu. Bezapelacyjnie najlepszą i najskuteczniejszą z nich jest tzw. znieczulenie zewnątrzoponowe. Jest to rodzaj znieczulenia wykonywanego przez anestezjologa. Polega ono na podaniu leków o działaniu przeciwbólowym w zastrzyku. Zastrzyk podaje się w specjalną przestrzeń w okolicy kręgosłupa w dole pleców. Od dłuższego czasu ten rodzaj znieczulenia jest całkowicie bezpłatny, jest bowiem refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby można było wykonać to znieczulenie, musisz mieć konkretne rozwarcie – zanim dotrzesz do tego momentu, czeka Cię trochę bolesnych chwil, ale nie przejmuj się tym zanadto. Pamiętaj, że przy porodzie może być obecny Twój partner, którego także możesz poprosić zarówno o wsparcie, jak i o masaże łagodzące bóle porodowe – razem będzie Wam łatwiej przejść ten wyczerpujący czas, a widok nowo narodzonego dziecka z pewnością wynagrodzi wszelkie trudy.

Oceń ten artykuł: