Kobieta w ciazy trzyma sie za bolace plecy siedzac na fotelu

29. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 29. tygodniu ciąży waży około 1200 g. To już całkiem dużo, ale do porodu przybędzie mu jeszcze dodatkowe minimum 1500 g. W ostatnim trymestrze ciąży dziecko rośnie i zwiększa swoją masę wyjątkowo szybko.

Wybierz tydzień ciąży:

2 min
26.11.2021

29. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

W czasie ciąży zmienia się aktywność wszystkich gruczołów w organizmie. W III trymestrze ciąży przyszłe mamy mogą zauważyć szczególnie nasilone działanie gruczołów potowych. Nadmierna potliwość może być przyczyną wystąpienia potówki – głównie w okolicy brzucha, piersi i karku.

Dokuczliwy może być także świąd skóry głowy. Możesz także zauważyć, że przeciągnięcie paznokciem po skórze na dowolnej części ciała łatwo zostawia czerwony, swędzący ślad – jest to tzw. dermografizm, rodzaj pokrzywki wywołanej tarciem. Taki objaw nie świadczy o niczym złym i minie po zakończeniu ciąży.

Zmiany dotyczą także włosów i paznokci. Przed porodem włosy przyspieszają swój wzrost, co po porodzie będzie miało odwrotny efekt – będą masowo wypadać. Wszystko to jest jednak fizjologią. Tak samo paznokcie w ciąży rosną szybciej, co niestety sprzyja ich deformacji – stają się bardziej kruche, miękkie i mają skłonność do przebarwień. 

29. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Czy wiesz, że mózg dziecka od tego momentu zaczyna przybierać pofałdowaną postać? Ma to na celu zwiększenie jego powierzchni.

Podobnie intensywnie rozwijają się płuca dziecka. Wyobraź sobie, że całkowitą liczbę pęcherzyków w płucach człowieka szacuje się na 300-500 milionów, przy ich stosunkowo niewielkiej średnicy (od 0,15 do 0,6 mm) – ich łączna powierzchnia wynosi od 50 do 90 m². Właśnie w tym momencie rozwoju pęcherzyki płucne dzielą się bardzo intensywnie, a także pokrywają się surfaktantem - jest to specjalna substancja mająca unikatowe właściwości - zabezpiecza płuca przed ich zapadnięciem po wzięciu pierwszego wdechu.

29. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Między 28. a 30. tygodniem ciąży u wszystkich przyszłych mam przeprowadza się laboratoryjną kontrolę na obecność przeciwciał odpornościowych grupy krwi. Wykrycie przeciwciał świadczy o tzw. konflikcie serologicznym i jego wstąpienie może być przyczyną powstania niedokrwistości u płodu. Najczęściej do konfliktu dochodzi w sytuacji, kiedy kobieta ma grupę krwi Rh ujemną, a ojciec dziecka dodatnią. Nie jest to oczywiście jedyny układ grupowy krwi, który może dawać takie powikłania, ale bezapelacyjnie jest to jeden z najczęstszych niosących poważne konsekwencje dla rozwijającego się dziecka. W przypadku kobiet o grupach Rh ujemnych i braku obecności przeciwciał, proponuje się podanie immunoglobuliny, która ma zadanie zapobiec ich wytworzeniu. Jest to forma zastrzyku kupowanego na podstawie recepty, która obecnie nie jest refundowana. Porozmawiaj na ten temat ze swoi lekarzem prowadzącym ciążę.

Pamiętaj, że jeśli Twoja ciąża ma prawidłowy przebieg, możesz współżyć ze swoim partnerem tak często, jak macie na to ochotę. 

Oceń ten artykuł: