31. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie
Końcówka ciąży to czas, w którym będziesz obserwować, że zaczynasz szybciej przybierać na masie. Tygodniowo może być to nawet ok. pół kilograma. Zwróć uwagę na spożywane produkty – w dalszym ciągu jesz dla dwojga, ale nie za dwoje. Dbaj o swoją różnorodną dietę, w której powinny być m.in. owoce, warzywa, pełnoziarniste zboża, ryby morskie. Dobowa podaż kalorii powinna ulec zwiększeniu jedynie o 450-500 kcal w stosunku do posiłków spożywanych przed ciążą. To wcale nie tak dużo, ale być może trudno będzie Ci się oprzeć różnym pokusom, także tym słodkim. Pamiętaj, że nadmiar spożywanych słodyczy odbije się na Twojej masie ciała. Już teraz możesz kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u swojego dziecka. Spożywając produkty słodzone zwiększasz prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko będzie preferować smak słodki oraz urodzi się zbyt duże. A to z kolei sprawia, że poród może być trudniejszy i powikłany.
31. tydzień ciąży – rozwój dziecka
Twoje dziecko waży już ok. 1500 gramów. W razie przedwczesnego porodu musiałabyś kupić mu ubranka w rozmiarze ok. 44 cm. Swoim wyglądem przypomina już donoszonego noworodka, ale wciąż jest dużo mniejsze – możesz je porównać do dorodnego owocu kokosa. W dalszym ciągu zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej dziecka. Czy wiesz, że w trzecim trymestrze ciąży przybywa mu aż 150-200 gramów masy ciała na tydzień? Do końca ciąży zwiększy swoją masę jeszcze o co najmniej 1500 gramów.
Na tym etapie ciąży u dziecka trwa intensywny podział mózgu – kształtują się w nim ważne ośrodki służące koordynacji czynności niezbędnych po porodzie. Jedną z nich jest np. zdolność do utrzymywania temperatury ciała, co zapobiega ewentualnemu wychłodzeniu. Za tę umiejętność odpowiada ośrodek termoregulacji, który specjalizuje się właśnie w tym momencie. Z tego powodu dziecku powoli zanika płodowy meszek, czyli lanugo – przestaje po prostu być potrzebny. W 31 tygodniu ciąży wzrasta aktywność mózgu. Dziecko rozpoznaje coraz więcej bodźców, odczuwa emocje i uczucia. Zaczyna kontrolować swoje ruchy.
Rozwinięte są wszystkie narządy wewnętrzne poza płucami. Dlatego wcześniak urodzony w 31 tygodniu ciąży może mieć problem z oddychaniem. Rozwój płuc, w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym, może przyspieszyć podanie mamie odpowiednich leków sterydowych.
U płodów płci męskiej w 31. tygodniu jądra zstępują do moszny.
31. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy
Pewnie zaczynasz się już zastanawiać, jak to będzie, gdy dziecko przyjdzie na świat... Warto rozpocząć przygotowania do przyjęcia do domu nowego członka rodziny. Zapytaj swoich bliskich i przyjaciół, czy nie mają niepotrzebnych im akcesoriów pomocnych do opieki nad dzieckiem. Zakup całej wyprawki może okazać się sporym wydatkiem. Większą część z tych przyborów użyjesz kilka razy, gdyż może się okazać np., że Twoje dziecko nie będzie przepadało za którąś z rzeczy. Nie musisz też od razu kupować niezliczonej ilości ubranek dla dziecka, zwłaszcza, że małe dzieci dość szybko z nich wyrastają. Łóżeczko domowe, a także fotelik samochodowy dla noworodka (koniecznie atestowany), będą z pewnością niezbędne – musisz przecież przetransportować noworodka ze szpitala do domu. Pamiętaj, że nie wszystko powinno być na Twojej głowie i w większości przygotowań może wyręczyć Cię Twój partner, ojciec dziecka.
W końcowych tygodniach ciąży swojego lekarza będziesz odwiedzać co 3 tygodnie, a kolejna wizyta wypada w okolicy 31. tygodnia ciąży. Pamiętaj o kontrolnym badaniu moczu i krwi. Być może będziesz miała tendencję do anemii, co będzie się manifestować w morfologii obniżonym poziomem hemoglobiny. Bywa, że konieczna jest wtedy suplementacja żelaza lub innych składników mineralnych w zależności od zaleceń Twojego lekarza.