Mezczyzna wspiera kobiete w ciazy calujac ja w reke

30. tydzień ciąży

Sprawdź, jak w 30. tygodniu ciąży rośnie Twoje dziecko i jak zmienia się Twoje ciało. Poród zbliża się wielkimi krokami!

Wybierz tydzień ciąży:

3 min
26.11.2021

30. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Zwiększający się ucisk na jelita oraz żołądek nasila znane Ci już dolegliwości, takie jak: niestrawność, zgaga czy zaparcia. Szczególnie dotkliwe mogą być hemoroidy – pamiętaj, że właściwa dieta jest sprzymierzeńcem w walce z nimi.

Piersi stają się coraz bardziej tkliwe. Gromadzi się już w nich pokarm dla Twojego dziecka – możesz zaobserwować od czasu do czasu jego niekontrolowany odpływ. Kremowy gęsty płyn to tzw. siara, czyli pierwszy pokarm dla Twojego dziecka.

Możesz także zauważyć, że do obrzęków na kostkach dołączą obrzęki na dłoniach – Twoja biżuteria nie daje się swobodnie ściągnąć pod koniec dnia. Za wszystko jest odpowiedzialny zastój wody w organizmie. Z tego samego powodu możesz odczuwać sztywność palców dłoni oraz utrudnione poruszanie nadgarstkami. Te dolegliwości mogą towarzyszyć Ci do końca ciąży, a także podczas połogu – pamiętaj, że są naturalne i ich pojawienie się nie świadczy o chorobie. 

30. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko osiągnie masę około 1400 g. Jest to efekt zwiększania się tkanki tłuszczowej. Maluch nie jest już tak pomarszczony, zaczyna mieć zauważalną podściółkę tłuszczową. Gdyby się miał teraz urodzić, wyglądałby już jak typowy, jedynie nieco chudszy, noworodek.

U większości kobiet w 30. tygodniu ciąży dziecko zaczyna układać się w pozycji główkowej – oznacza to, że głowa dziecka zostaje skierowana na dół brzucha, a nóżki są zwrócone ku górze. O tym, że dziecko zmieniło swoje położenie w macicy, może świadczyć odmienne odczuwanie ruchów dziecka, np. zawsze czułaś je na dole brzucha, a aktualnie czujesz kopnięcia pod żebrami po prawej lub lewej stronie. Jeśli maluch jest w dalszym ciągu skierowany głową do góry, nie martw się – czasami dziecko obraca się tuż przed porodem. Masz na to zatem jeszcze kilka tygodni. 

30. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Nadszedł idealny moment na wykonanie trzeciego obowiązkowego badania USG w trakcie ciąży. W czasie tego badania mamy za zadanie zmierzyć maluszka – badanie ma na celu sprawdzenie, czy dziecko prawidłowo przybiera na masie oraz czy nie rośnie zbyt wolno. Na podstawie zmierzonych wymiarów główki, brzuszka oraz kości udowej komputer oblicza szacowaną masę płodu. Na tej podstawie można wstępnie wnioskować, ile niemowlę będzie ważyło w momencie narodzin. Badanie jest też o tyle ważne, że należy dokonać ponownej oceny prawidłowej budowy płodu. Warto jednak podkreślić, że nie ma idealnych badań wykrywających wady u dziecka w 100%. Nie martw się jednak na zapas – takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

30. tydzień ciąży - jak radzić sobie ze zmianami własnego ciała?

Pojawiające się hemoroidy oraz uciążliwy obrzęk ciała to jedne z najpowszechniejszych objawów towarzyszących zaawansowanej ciąży. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, jak je łagodzić.

Aby zmniejszyć nieprzyjemne doznania wywoływane przez hemoroidy, wypróbuj sprawdzone, domowe metody:

  • nasiadówki - nalej letniej wody (ok. 40 stopni Celsjusza) do wanny na wysokość ok. 10 cm. Dodaj wywar z kory dębu, rumianku albo mieszanki szałwii i kory kasztanowca. Usiądź w wannie z podkurczonymi nogami i spędź w tej pozycji maksymalnie 10 minut;
  • okłady - zawiń w chusteczkę kostkę lodu i delikatnie przykładaj do bolących miejsc. Możesz także nasączyć tampon sokiem z cebuli i kilkoma kroplami oliwy. Działanie przeciwzapalne i ściągające wykazuje także czarna herbata - wykorzystaj wilgotny woreczek z herbatą do zrobienia okładu;
  • ciepłe kąpiele - nalej do wanny ciepłej wody i dodaj kilka kropel olejku lawendowego, rozmarynowego lub cytrynowego, które wspomogą przepływ krwi i zmniejszą obrzęk bolących miejsc;
  • czopki i maści - gdy domowe sposoby nie pomogą albo problem z hemoroidami będzie nawracał, wypróbuj czopki lub maści dostępne w aptekach.

Natomiast, aby poradzić sobie z opuchniętym ciałem, kontynuuj praktyki, które rozpoczęłaś we wcześniejszych miesiącach ciąży:

  • na tym etapie ogranicz aktywność fizyczną, ale staraj się nie zastygać długo w jednej pozycji - jeśli musisz długo siedzieć, wstawaj co 30 lub 60 minut. Unikaj zakładania nogi na nogę, ponieważ utrudnia to przepływ krwi i sprzyja rozwojowi żylaków;
  • wykorzystaj chłodną wodę do łagodzenia opuchniętych miejsc, np. podczas kąpieli lub prysznica;
  • spróbuj wykonać masaż opuchniętych dłoni - unieś je na wysokość twarzy i masuj posuwistymi ruchami od czubków palców aż do łokci. Zrezygnuj na ten czas z noszenia pierścionków. 

Oceń ten artykuł: