Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży.

  • Rozpoczyna się trzeci trymestr Twojej ciąży. Na pewno coraz częściej rozmyślasz o dniu, w którym weźmiesz na ręce Twoje dziecko. Do rozwiązania pozostało jeszcze kilka tygodni, ale to dobry moment, by zacząć myśleć o porodzie. Zastanów się, w jakim szpitalu chcesz rodzić. Jeśli masz taką możliwość, wybierz położną, która bezpiecznie przeprowadzi Cię przez cały poród.
  • Wybierz się na zajęcia do szkoły rodzenia. 28. tydzień ciąży to najlepszy moment na pierwsze zajęcia. Do porodu zostały Ci 3 miesiące, a więc brzuszek nie będzie Ci jeszcze przeszkadzał w ćwiczeniach.
  • Twoje dziecko rozwija się w błyskawicznym tempie. Waży już 1 kg i urosło około centymetr w przeciągu ostatniego tygodnia ciąży. Dziecko zaczyna gromadzić pod skórą zapasy tłuszczu, a to oznacza, że przybiera na wadze a jego ciało zaokrągla się.
  • Twój brzuszek staje się okrąglejszy. Jednocześnie jest Ci coraz trudniej. Możesz odczuwać zmęczenie, nasilą się obrzęki Twoich nóg. Jeśli odczuwasz bóle pleców, dowiedz się u swojego lekarza jak je łagodzić. Stale przybierasz na wadze, zadbaj więc o zdrową dietę.

Pamiętaj

  • Czynnik Rh. Jeśli Twoja krew ma odczyn Rh-, w 28-30 tygodniu powinnaś z zalecenia lekarza przyjąć zastrzyk zapobiegający ewentualnemu konfliktowi serologicznemu. Konflikt ten powstaje, kiedy matka ma krew o odczynie Rh-, zaś dziecko Rh+. Krew matki wytwarza przeciwciała, które nie są co prawda niebezpieczne przy pierwszym dziecku, lecz mogą spowodować ryzyko poronienia przy drugiej ciąży z dzieckiem o dodatnim Rh. Dzięki zastrzykom RhoGAM ryzyko odrzucenia drugiej ciąży zostaje wyeliminowane.
  • Bezsenność. Duży brzuszek może przeszkadzać Ci spać. Przede wszystkim nie stresuj się tym, że nie możesz usnąć. Staraj się walczyć z bezsennością: nie śpij w ciągu dnia, wietrz sypialnię przed snem, nie jedz na kolację ciężkostrawnych potraw, nie śpij zbyt długo w ciągu dnia.
  • Zgaga. Jej przyczyną jest progesteron, który nieco osłabia funkcję mięśnia oddzielającego żołądek od przełyku. Jeśli chcesz złagodzić dolegliwości związane ze zgagą, unikaj pochylania się, zadbaj o odpowiednią dietę, w której nie zabraknie mleka.
  • Wzmocnij więź między Tobą i partnerem. Może on teraz odczuwać zazdrość o Wasze dziecko. Niewątpliwie Ty jesteś coraz bardziej pochłonięta zbliżającym się porodem, pamiętaj jednak zawsze o swoim partnerze. Wasza dobra relacja sprawi, że tata szybciej nawiąże więź z dzieckiem.

Twoje dziecko w 28. tygodniu ciąży

Zmysły Twojego maleństwa są już bardzo dobrze rozwinięte – rozpoznaje ono Twój głos, rozróżnia światło i mrok, może otworzyć i zamknąć oczy. Dziecko zaczyna kumulować podskórną tkankę tłuszczową. Czujesz, jak się wierci, bo ciągle rośnie i ma coraz mniej miejsca w macicy. Doba dziecka dzieli się na okresy aktywne i bierne, w 28. tygodniu ciąży maluch potrafi już… śnić. Na jego mózgu pojawiają się bruzdy i zwoje, na twarzy widoczne są już brwi i rzęsy, a na głowie włoski. Meszek płodowy na ciele dziecka zaczyna zanikać, skóra jest coraz mniej pomarszczona i pokryta mazią płodową.

Ty w 28. tygodniu ciąży

W tym tygodniu Twoja macica powinna osiągnąć wysokość ok. 3 cm powyżej pępka. Powiększający się brzuch może utrudnić Ci zasypianie, spróbuj zatem pozycji na boku, tak aby łatwo Ci się oddychało a dziecko nie było uciskane. Możesz czuć się coraz bardziej zmęczona. W tym okresie mogą pojawić się u Ciebie skurcze Braxtona-Hicxa, czyli delikatne napięcie, które czujesz w okolicach brzucha. W ten sposób organizm przygotowuje się do zbliżającego się porodu. Skurcze są naturalne, ale mogą być też dla Ciebie znakiem, że powinnaś odpocząć. Jeśli często odczuwasz napięcie, porozmawiaj o tym z lekarzem.

26. tydzień ciąży
30. tydzień ciąży