Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w trzydziestym tygodniu ciąży.

  • Na tym etapie ciąży dziecko waży ok. 1500 gramów, zaś jego długość to blisko 40 centymetrów. Wszystkie narządy i układy osiągnęły już pełnię rozwoju i rozpoczynają pracę. Teraz ich funkcje są udoskonalane.
  • Niektóre maluchy powoli zaczynają układać się w brzuszku mamy kierując główkę do dołu, co oznacza właściwą pozycję do przyjścia na świat. Jeśli jednak Twoje dziecko jeszcze nie wykonało tego obrotu, nie masz powodów do obaw, ma na to jeszcze ok. 8 tygodni.
  • Od teraz, zamiast w wątrobie i śledzionie, krew Twojego dziecka będzie produkowana w szpiku kostnym
  • Skóra malucha wciąż jest mocno pomarszczona, jednak w odróżnieniu od poprzednich tygodni, naczynia krwionośne już przez nią nie prześwitują.
  • Maluch posiada już zęby mleczne, choć są one jeszcze ukryte w dziąsłach. Właściwe ząbkowanie pojawi się po kilku miesiącach od narodzin dziecka.
  • U przyszłej mamy często pojawia się potrzeba tzw. wicia gniazda, która objawia się chęcią przemeblowania lub remontu w domu, ochotą na zakupy oraz dążeniem do stabilizacji w sprawach prywatnych i zawodowych.

Pamiętaj

  • Rozwój mózgu. Dziecko spędza aż 80% doby śniąc w fazie REM. Jednocześnie trwa intensywny rozwój mózgu Twojego maleństwa. Powstające komórki nerwowe sprawiają, że powierzchnia mózgu zaczyna się fałdować. W tym okresie tworzy się także móżdżek dziecka, czyli część mózgu odpowiedzialna za równowagę i koordynację ruchową.
  • Zgaga. Typową dolegliwością  ciążową często występującą akurat w tym tygodniu jest zgaga. Rosnące dziecko uciska mięsnie żołądka, powodując przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Jeśli dokucza Ci zgaga, jedz mniej, ale częściej, unikaj ostrych potraw i nie kładź się zaraz po jedzeniu.
  • Zmiany w ciele mamy. W tym tygodniu dno Twojej macicy znalazło się na poziomie 10 centymetrów powyżej pępka. Twoje ciało konsekwentnie przygotowuje się do swojej nowej roli. Wzrasta zatem poziom hormonów. Możesz zaobserwować istotne zmiany w wyglądzie swoich piersi – stają się one nabrzmiałe i tkliwe, powiększają się brodawki. Możesz także zaobserwować pojawienie się charakterystycznych grudek na piersiach. W 30. tygodniu ciąży możesz odczuwać zmęczenie. Do porodu zostało jeszcze kilka tygodni, ale ból kręgosłupa, zgaga, opuchlizna i bezsenność mogą być dla Ciebie trudne do zniesienia. Dużo odpoczywaj i pamiętaj, że rozwiązanie już wkrótce!

Zmiany u malucha w 30. tygodniu ciąży

Intensywnemu rozwojowi ulega mózg dziecka. Kształtują się z nim zwłaszcza obszary odpowiedzialne za narządy zmysłu. W tym okresie ciąży, podczas badań za pomocą ultrasonografu, można zaobserwować, że dziecko na pewien czas otwiera oczy. Kiedy Twój niczym nieosłonięty brzuch ma otwarty kontakt ze światłem, wówczas zdarza się, że dziecko na skutek poruszających i rozciągających się powłok brzusznych, otrzymuje do wnętrza pewną ilość światła, dzięki czemu widzi zanim jeszcze przyjdzie na świat.

Zmiany u mamy w 30. tygodniu ciąży

Ucisk na jelita i żołądek powoduje utrudnienia w ich pracy, co skutkuje zgagą, niestrawnością czy zaparciami.  Powinnaś przeciwdziałać zwłaszcza tym ostatnim, ponieważ mogą one doprowadzić do  hemoroidów. Dlatego wzbogać swoją dietę w  produkty zawierające błonnik oraz  pij dużo wody.

Utrudnione krążenie w kończynach dolnych spowodowane przez ucisk na żyłę wrotną, może prowadzić do ich obrzęków. Dlatego pamiętaj, by znaleźć w  ciągu dnia czas na odpoczynek, najlepiej z  uniesionymi wysoko nogami. Dużo odpoczywaj, w ostatnich tygodniach ciąży jest Ci to niezwykle potrzebne.

W tym okresie ciąży nadmiar zgromadzonego w piersiach pokarmu, może powodować jego cykliczne wypływy. Kremowy gęsty płyn to siara – najbardziej podstawowa forma kobiecego pokarmu, który zapewni dziecku pożywienie w pierwszych chwilach życia.

28. tydzień ciąży
32. tydzień ciąży