Sprawdź, jak w 30. tygodniu ciąży rośnie Twoje dziecko i jak zmienia się Twoje ciało. Poród zbliża się wielkimi krokami!

30. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Zwiększający się ucisk na jelita oraz żołądek nasila znane Ci już dolegliwości, takie jak: niestrawność, zgaga czy zaparcia. Szczególnie dotkliwe mogą być hemoroidy – pamiętaj, że właściwa dieta jest sprzymierzeńcem w walce z nimi.

Piersi stają się coraz bardziej tkliwe. Gromadzi się już w nich pokarm dla Twojego dziecka – możesz zaobserwować od czasu do czasu jego niekontrolowany odpływ. Kremowy gęsty płyn to tzw. siara, czyli pierwszy pokarm dla Twojego dziecka.

Możesz także zauważyć, że do obrzęków na kostkach dołączą obrzęki na dłoniach – Twoja biżuteria nie daje się swobodnie ściągnąć pod koniec dnia. Za wszystko jest odpowiedzialny zastój wody w organizmie. Z tego samego powodu możesz odczuwać sztywność palców dłoni oraz utrudnione poruszanie nadgarstkami. Te dolegliwości mogą towarzyszyć Ci do końca ciąży, a także podczas połogu – pamiętaj, że są naturalne i ich pojawienie się nie świadczy o chorobie. 

30. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko osiągnie masę około 1400 g. Jest to efekt zwiększania się tkanki tłuszczowej. Maluch nie jest już tak pomarszczony, zaczyna mieć zauważalną podściółkę tłuszczową. Gdyby się miał teraz urodzić, wyglądałby już jak typowy, jedynie nieco chudszy, noworodek.

U większości kobiet w 30. tygodniu ciąży dziecko zaczyna układać się w pozycji główkowej – oznacza to, że głowa dziecka zostaje skierowana na dół brzucha, a nóżki są zwrócone ku górze. O tym, że dziecko zmieniło swoje położenie w macicy, może świadczyć odmienne odczuwanie ruchów dziecka, np. zawsze czułaś je na dole brzucha, a aktualnie czujesz kopnięcia pod żebrami po prawej lub lewej stronie. Jeśli maluch jest w dalszym ciągu skierowany głową do góry, nie martw się – czasami dziecko obraca się tuż przed porodem. Masz na to zatem jeszcze kilka tygodni. 

30. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Nadszedł idealny moment na wykonanie trzeciego obowiązkowego badania USG w trakcie ciąży. W czasie tego badania mamy za zadanie zmierzyć maluszka – badanie ma na celu sprawdzenie, czy dziecko prawidłowo przybiera na masie oraz czy nie rośnie zbyt wolno. Na podstawie zmierzonych wymiarów główki, brzuszka oraz kości udowej komputer oblicza szacowaną masę płodu. Na tej podstawie można wstępnie wnioskować, ile niemowlę będzie ważyło w momencie narodzin. Badanie jest też o tyle ważne, że należy dokonać ponownej oceny prawidłowej budowy płodu. Warto jednak podkreślić, że nie ma idealnych badań wykrywających wady u dziecka w 100%. Nie martw się jednak na zapas – takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

29. tydzień ciąży
31. tydzień ciąży