Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w trzydziestym drugim tygodniu ciąży.

 • Radosne podskoki, harce i stopniowy brak miejsca – właśnie tak najprawdopodobniej można opisać zachowanie Twojego dziecka, które właśnie kończy 8. miesiąc życia płodowego.
 • W tym czasie dziecko maluch dosyć gwałtownie przybiera na wadze, ponieważ przybywa mu podskórnej tkanki tłuszczowej.
 • 32. tydzień to moment, w którym wykształca się odruch zwężania źrenic pod wpływem światła.
 • Od teraz dziecko dużo śpi, połyka i wypluwa wody płodowe. Jego ogólny rozwój ulega teraz spowolnieniu na rzecz ćwiczenia umiejętności, które po narodzinach będą mu potrzebne.
 • Jesteś w III trymestrze ciąży, więc może Ci dokuczać ból kręgosłupa, nóg, głowy, możesz mieć trudności z oddychaniem. Aby złagodzić te dolegliwości, dużo odpoczywaj, a jeżeli czujesz potrzebę, chodź na basen lub jogę. Wsłuchaj się w swój organizm i nie nadwyrężaj go. Zadbaj szczególnie o wygodne posłanie, które pozwoli Ci na dobry, odprężający sen.
 • Częściej możesz odczuwać również skurcze Braxtona-Hicksa, czyli kilkusekundowe twardnienie macicy, która już w tym momencie Twojej ciąży przygotowuje się do porodu.

Pamiętaj

 • Prawie wszystkie narządy Twojego dziecka są już wykształcone. Układ oddechowy i trawienny zostaną w pełni wykształcone w ciągu najbliższych tygodni.
 • Pępowina, która doprowadza niezbędne składniki odżywcze, ma teraz średnicę 1 cm, do czasu porodu jeszcze urośnie i ta wartość będzie dwa razy większa.
 • Macica osiągnęła poziom 12 centymetrów powyżej pępka, dlatego może być Ci trudno zaczerpnąć głębszy oddech.
 • Wchodzenie po schodach - pod koniec ciąży może sprawiać Ci problem. Możesz mieć trudności ze sprawnym poruszaniem się, czuć się niezgrabna i ociężała. Poproś o pomoc najbliższych, aby odciążyli Cię w codziennych obowiązkach, rodzina będzie teraz Twoim nieocenionym wsparciem.
 • Od teraz powinnaś dużo odpoczywać – żeby poczuć się lepiej, zacznij prowadzić nieco wolniejszy tryb życia. Przeanalizuj, jak dotychczas wyglądał plan Twojego dnia, i zrezygnuj z najbardziej angażujących zajęć.
 • Rozciągająca się skóra na brzuchu może Cię swędzieć. Ulgę przyniesie przeznaczony dla ciężarnych balsam z dodatkiem mentolu, który ma właściwości chłodzące.
 • Pamiętaj o wizytach lekarskich. Teraz powinnaś widywać swojego lekarza raz na dwa tygodnie.

W 32. tygodniu ciąży dziecko się układa

Teraz wizyta u lekarza prowadzącego może być wizytą rozstrzygającą, ponieważ po ułożeniu ciała dziecka w brzuchu, lekarz może już określić czy będziesz rodzić naturalnie, czy konieczna będzie cesarka. Dziecko może już teraz ustalić swoje położenie w macicy – główką lub miednicą w dół. Jeżeli okaże się, że na dole są pośladki dziecka, a jest to Twój pierwszy poród, będzie to wskazaniem do zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego. Pamiętaj, że jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji, to pojawienie się skurczów lub odejście wód płodowych oznacza, że natychmiast powinnaś zgłosić się do szpitala, aby jak najszybciej można było wykonać cięcie cesarskie.

Zadbaj o siebie

Końcówka ciąży może być dla Ciebie męcząca. Pamiętaj, aby się oszczędzać, ale nie rezygnuj z wszelkiej aktywności. W tym czasie możesz dużo przytyć, więc aby nie przybywało Ci zbędnych kilogramów, często spaceruj, ćwicz na piłce. Ważne jest, abyś regularnie ćwiczyła mięśnie Kegla i masowała krocze. Twoja dieta powinna teraz zawierać dużo białka i powinnaś pić dużo wody niegazowanej, ale nie tuż przed snem, ponieważ na pewno obudzi Cię w nocy chęć szybkiego pójścia do toalety. Jeśli masz bardzo opuchnięte nogi i stopy, powiedz to lekarzowi – być może zleci Ci leki, które złagodzą tę dolegliwość.

30. tydzień ciąży
34. tydzień ciąży