Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w trzydziestym czwartym tygodniu ciąży.

  • Układ odpornościowy Twojego dziecka stale się wzmacnia. Pomagają mu w tym Twoje przeciwciała, dostarczane wraz z pokarmem przez pępowinę. Skóra dziecka przestała już być przezroczysta, staje się też coraz bardziej gładka. Maleństwo w Twoim łonie ma już około 45 cm.
  • Paznokcie maluszka są już dobrze wykształcone – niekiedy sięgają już nawet opuszków palców dziecka.
  • Dziecko powoli przygotowuje się do porodu i zmienia pozycję w Twoim brzuszku. Najczęściej maluszki przyjmują położenie podłużne z główką skierowaną ku dołowi. Zdarza się, że dziecko układa się odwrotnie – z miednicą skierowaną do dołu. Wyjątkowo rzadko może ułożyć się w macicy poprzecznie.
  • Jeśli spodziewasz się chłopca, właśnie teraz jego jądra schodzą z brzuszka do moszny. Może się zdarzyć, że po urodzeniu, jąderka nie będą jeszcze na właściwym miejscu. Proces ten może trwać do ok. 1. roku życia.
  • Pewnie zauważyłaś, że w ostatnich tygodniach ciąży Twoje dziecko rozwija się trochę wolniej. Jego płuca są już na tyle rozwinięte, że nawet w przypadku przedwczesnego porodu maluch będzie bezpieczny.

Pamiętaj

  • Zadbaj o odpowiedni jadłospis. Rosnące w Tobie dziecko wypełnia coraz większą przestrzeń jamy brzusznej. Twój żołądek jest przez to ściśnięty, a Ty możesz mieć problemy ze zjedzeniem pełnego posiłku. Potrzebujesz jednak dużo energii, zatem postaraj się wzbogacić swój jadłospis o małe, lecz pożywne przekąski. Spróbuj jogurtu z dodatkiem owoców i płatków zbożowych albo suszonych owoców.
  • Dobry sen to podstawa. Trudno Ci teraz znaleźć wygodną pozycję do snu. Unikaj spania na plecach, ponieważ pozycja ta wpływa negatywnie na krążenie. Postaraj się spać na lewym boku. Takie ułożenie podczas snu poprawia krążenie krwi, trawienie oraz stymuluje pracę nerek i wątroby.
  • Twoje ciało się zmienia! Musisz wiedzieć, że właśnie w tym momencie ciąży Twoja macica znajduje się najwyżej. Jej dno sięga aż 15 cm powyżej pępka. Na szczęście już niedługo zacznie się obniżać, co sprawi, że łatwiej będzie Ci się oddychało.
  • Kontynuuj przygotowania. Dzień porodu jest coraz bliżej. To doskonały moment, aby zadbać o garderobę dziecka. Upierz nowe ubranka, pościel i tkaniny, z którymi będzie miało styczność dziecko. Używaj delikatnego proszku do prania, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia delikatnej skóry malucha.

Ja i moje ciało w 34. tygodniu ciąży

Z każdym tygodniem ciąży obserwujesz zmiany w swoim ciele. W 34. tygodniu ciąży Twój pokaźny brzuszek może sprawiać, że będziesz odczuwać pewien dyskomfort. Wsłucha się w swój organizm. Możesz zauważyć opuchliznę na palcach, to całkiem naturalne przy ciąży. Pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej zdjąć pierścionki i obrączkę – założysz je znów po porodzie. Zdarza się, że w tym okresie z Twoich piersi wydobywa się siara, czyli pierwszy pokarm dla Twojego dziecka.

Twój organizm potrzebuje dużo wypoczynku. Nic dziwnego – przez 34 tygodnie pracował za dwoje! Zadbaj o wygodne posłanie i spokojny sen. Zbieraj siły przed dniem porodu i zwracaj szczególną uwagę na jadłospis. Dostarczaj w codziennych posiłkach odpowiedniej ilości składników odżywczych. Jeśli nie jesteś pewna, czy odżywiasz się prawidłowo, skonsultuj się ze specjalistą, który odpowie na wszystkie pytania.

Unikaj stresu

Być może zaczyna Ci towarzyszyć stres przed tym ważnym dla całej rodziny dniem. Skorzystaj ze wsparcia bliskich, porozmawiaj o Twoich obawach i wątpliwościach. Śmiało zadawaj pytania Twojemu lekarzowi – im więcej dowiesz się na interesujący Cię temat, tym mniej niespodzianek i stresu związanego z nową sytuacją.

32. tydzień ciąży
36. tydzień ciąży