Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży.

 • Dziecko mierzy już mniej więcej 47 centymetrów i wypełnia prawie całą przestrzeń Twojej macicy, która jest 1000 razy większa niż przed ciążą. Maluch nadal spędza większą część czasu śpiąc.
 • Maleństwo połyka z płynu owodniowego resztki meszku oraz mazi płodowej i stopniowo przetwarza je na tzw. smółkę. Resztki tych tkanek znajdziesz w pierwszej zmienianej mu pieluszce, zazwyczaj jeszcze w szpitalu.
 • W związku ze zbliżającym się porodem Twój organizm będzie gromadził więcej wody. W tym okresie możesz mieć trudności z wyspaniem się – częste wstawanie do łazienki, a także trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania są niestety powszechnymi trudnościami doświadczanymi przez kobiety w zaawansowanej ciąży.
 • Od 36. tygodnia ciąży powinnaś częściej odwiedzać lekarza – teraz umawiaj się na wizytę co tydzień. Ginekolog będzie chciał zrobić USG i sprawdzić, czy maluch jest prawidłowo ułożony.
 • Pod koniec ciąży prawdopodobnie przestaniesz już przybierać na wadze, możesz nawet zaobserwować stopniową utratę kilogramów

Pamiętaj

 • W 36. tygodniu ciąży główka dziecka jest elastyczna. Kości czaszki nie są jeszcze zrośnięte, dzięki czemu maluszek będzie mógł przecisnąć się przez kanał rodny podczas porodu.
 • Ruchy dziecka są coraz słabsze. Nie powinno Cię to jednak martwić. Maluszkowi jest po prostu ciasno i chce jak najszybciej wydostać się z brzuszka.
 • Dziecko jest już przygotowane do samodzielnego życia. Ma już wykształcone wszystkie narządy i układ immunologiczny. Gdyby maluch przyszedł na świat już teraz, będzie zdolny do prawidłowego funkcjonowania.
 • Pamiętaj o masowaniu krocza. Jeśli zdecydowałaś się na poród siłami natury i rodzisz po raz pierwszy naucz się masażu okolic intymnych. Postaraj się robić to bardzo delikatnie, jakiekolwiek otarcia mogą sprawić duży dyskomfort podczas porodu.   
 • Porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach. To całkowicie naturalne, że zaczynasz odczuwać lęk przed porodem, zwłaszcza, gdy nigdy wcześniej nie rodziłaś. Koniecznie dowiedz się, czy specjalista, który prowadził Twoją ciążę będzie mógł asystować przy porodzie. Zapytaj także o wykonanie pierwszego badania KTG, które pozwala ocenić czynność serca płodu.
 • Postaraj się jak najwięcej odpoczywać. Nie planuj dłuższych podróży i zrezygnuj z generalnych porządków. Nadmierny wysiłek fizyczny może przyspieszyć poród.

Maluch w 36. tygodniu ciąży

Maluch zbiera już siły do trudów związanych z porodem. Jego organy są dojrzałe, jeśli dziecko urodzi się w tym tygodniu ciąży będzie bezpieczne. System odpornościowy małego organizmu jest już na tyle dojrzały, że uchroni malucha przed infekcjami. Część układów dziecka, na przykład układ trawienny dojrzeje w pełni dopiero po pojawieniu się malucha na świecie.

Ty w 36. tygodniu ciąży

Warto, żebyś zaczęła myśleć o kwestiach związanych z porodem. Twój maluch może już wkrótce zawitać na świecie, a w związku z tym musisz potrafić rozpoznać objawy porodu. Niepokój związany z wyczekiwaniem na pierwsze oznaki porodu towarzyszy niemal wszystkim mamom. Wiele kobiet obawia się niespodziewanego rozwiązania w drodze do szpitala. Na szczęście taki scenariusz jest mało prawdopodobny, od pierwszych objawów do rozpoczęcia akcji porodowej, musi minąć trochę czasu. Organizm wysyła wiele sygnałów, które pozwolą Ci zorientować się, że nadszedł Ten czas.

 • Wyraźne obniżenie brzucha. Na kilka godzin, a czasami nawet dni przed porodem następuje obniżenie macicy. Główka dziecka schodzi do kanału rodnego i przygotowuje się do wyjścia na świat.
 • Odejście czopa śluzowego. Jeśli zauważysz dużą ilość śluzu wydobywającą się z pochwy,  oznacza to, że nastąpiło odejście „korka”, który chronił dziecko przed infekcjami. Czop może mieć również lekko różowy odcień.
 • Ból pleców i ud. Tępy ból w pachwinach i kręgosłupie zwiastuje, że głowa dziecka wstawiona do kanału rodnego uciska nerwy. Możesz odczuwać dyskomfort podobny do bólu podczas okresu.
 • Regularne skurcze. Jeśli skurcze przychodzą co 5-7 minut i trwają 60 sekund to najwyższa pora udać się do szpitala.

Odejście wód płodowych. W wyniku skurczów może dojść do odejścia wód płodowych oraz płynu owodniowego. Proces ten może przebiegać bardzo gwałtownie lub przybrać formę delikatnego sączenia. 

34. tydzień ciąży
38. tydzień ciąży