Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży.

  • Twój brzuch opadł, a kości miednicy rozstawiły się na odpowiednią szerokość. To dlatego, że główka dziecka obniżyła się. Lepiej Ci się oddycha, ale jednocześnie częściej korzystasz z toalety.
  • Przyrost wagi Twojego ciała powinien się zatrzymać. Możesz odczuwać zmęczenie lub ociężałość. To naturalne, dlatego pozwalaj sobie na odpoczynek jak najczęściej i korzystaj z pomocy najbliższych. Duży brzuszek może sprawiać trudności w utrzymaniu równowagi, dlatego bądź ostrożna przy poruszaniu się.
  • Dziecko stale rośnie i nabiera tkanki tłuszczowej pod skórą, dzięki której na jego ciele pojawią się charakterystyczne dla niemowląt fałdki. Jego układ kostny składa się z ok. 300 kości. W miarę rozwoju już poza Twoim ciałem kości te będą się zrastały, a ich liczba zmaleje do 100.
  • W tym tygodniu dziecko powinno się ułożyć do porodu. Z reguły ciało dziecka jest ułożone w pozycji embrionalnej, z brodą przy klatce piersiowej, a nóżkami podciągniętymi pod brzuszek. Najczęściej dziecko przyjmują pozycję główką w dół, jest to tzw. położenie główkowe.

Pamiętaj

  • Ułożenie dziecka. Twoje dziecko prawdopodobnie obróciło się już głową w dół i zaczyna przygotowania do swojej pierwszej podróży. Jeśli jednak maluch nadal nie zmienił pozycji i lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz spróbować mu pomóc delikatnie masując brzuch albo poświęcając nieco czasu na dłuższe spacery.
  • Zmiany na Twoich oczach. Gdy Twój maluch jest dopiero w trakcie zmiany pozycji, możesz zaobserwować „obniżenie się” brzucha. Ponieważ zmniejszy się nacisk na przeponę, trudności z zaczerpnięciem oddechu powinny ustąpić. Wraz z przesunięciem się dziecka możesz odczuwać zwiększone parcie na pęcherz czy kłucie w okolicach podbrzusza.
  • Mały organizm w pełnej gotowości. Gdyby Twoje dziecko przyszło już teraz na świat to, dzięki oddziaływaniu kortyzolu (hormonu wytwarzanego przez nadnercza) na płuca, byłoby w stanie samodzielnie oddychać. Ciążę w 38. tygodniu uważa się za dochodzoną. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli maluch urodziłby się dwa tygodnie wcześniej, jego płuca będą gotowe do pracy.
  • Oszczędzaj Twoje ciało. Obrzęki stóp i kostek w 38. tygodniu ciąży mogą stać się bardziej uciążliwe. Warto w tym okresie pozwolić sobie na więcej odpoczynku. Zbieraj siły na ten ważny dzień, kiedy maluch zdecyduje się przyjść na świat. Wpłynie to pozytywnie zarówno na Ciebie, jak i na dziecko.

38. tydzień ciąży - czy to już ten moment?

Mamy, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy, często boją się, że przegapią moment, w którym powinny udać się do szpitala. W 38. tygodniu Twoje dziecko jest już w pełni przygotowane do narodzin. Obserwuj swoje ciało i skurcze macicy – jeśli są regularne i wyraźne, a ich natężenie stale rośnie, to najprawdopodobniej początek akcji porodowej. Gdy dodatkowo odejdą Twoje wody płodowe, odczuwasz bóle w okolicach podbrzusza i zauważysz różowe plamienia, możliwie najszybciej wybierz się do szpitala. W 38. tygodniu, jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej, porozmawiaj z Twoim lekarzem lub położną na temat pierwszych objawów porodu. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy i doskonale rozpoznasz reakcje Twojego organizmu.

Ty na chwilę przed porodem

Oprócz obniżenia macicy, przygotowania miednicy i dróg rodnych do wyjścia dziecka, możesz odczuć nagłą potrzebę przygotowania Twojego mieszkania do przywitania dziecka. Będziesz skrupulatnie sprzątała dom, porządkowała zakupione akcesoria i ubranka w pokoju dla dziecka, zrewidujesz Twoją torbę do szpitala. Tę zmianę nastroju nazywa się „instynktem wicia gniazda”. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, przygotuj torbę do szpitala. Dzięki temu, gdy akcja porodowa się zacznie, o niczym nie zapomnisz, a całą uwagę skierujesz na noworodka.

36. tydzień ciąży
40. tydzień ciąży