Sprawdź, jak zmienia się Twoje ciało i jak rośnie Twoje dziecko w czterdziestym tygodniu ciąży.

  • Dziecko ma coraz mniej miejsca. Twoje dziecko waży około 3 kg i ma około 50 cm długości. Wierci się i kręci, ale jego ruchy są bardzo ograniczone, brakuje mu miejsca by swobodnie się obracać.
  • Pewnie czujesz się zmęczona, ale Twoja ciąża dobiega już końca. Wkrótce powitasz na świecie Twoje dziecko, które jest już przygotowane do przyjścia na świat. Jeśli odczuwasz niewielkie skurcze, oznacza to, że poród się zbliża.
  • Jeśli odczuwane przez Ciebie skurcze stają się coraz bardziej regularne i coraz mocniejsze, zaczyna się poród. Nie spiesz się z wyjazdem do szpitala, zmierz przerwy między skurczami. Jeśli pojawiają się w regularnych odstępach czasu, co około 5-10 minut, odejdą Ci wody płodowe, wybierz się do szpitala.
  • Jeśli nie odczuwasz symptomów porodu, nie przejmuj się tym. Wiele dzieci przychodzi na świat do dwóch tygodni po wyliczonym terminie porodu. Jeśli akcja porodowa nie zacznie się u Ciebie samoistnie w 42. tygodniu ciąży, lekarze mogą podjąć decyzję o wywołaniu skurczy.

Pamiętaj

  • Jak rozróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczy porodowych? Skurcze Braxtona-Hicksa mogą pojawić się u Ciebie już w 20. tygodniu ciąży. Ich pojawienie się oznacza, że macica przygotowuje się do skurczów porodowych. Jeśli Twoje skurcze stają się mocniejsze, bolesne i są coraz częstsze, może to oznaczać początek porodu.
  • Objawy porodu. Poza skurczami możesz zaobserwować ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, plamienie zwiastujące odejście czopu śluzowego, odejście wód płodowych.
  • Wywołanie porodu. Po 40. tygodniu ciąży zmniejsza się ilość wód płodowych w macicy, a łożysko przestaje dostarczać maluchowi odpowiednich ilości składników odżywczych i tlenu. Lekarz po przeanalizowaniu wyników badań decyduje czy dziecko może jeszcze czekać na poród, czy też wskazane jest u Ciebie sztuczne wywołanie akcji porodowej.
  • Torba do szpitala. Jeśli jeszcze nie spakowałaś się do szpitala, najwyższy czas, żeby to zrobić. Nie zapomnij o ważnych dokumentach i aktualnych wynikach badań. Zabierz ze sobą rzeczy, które będą Ci potrzebne podczas porodu, a także te, które przydadzą się Tobie i dziecku podczas pobytu w szpitalu.
  • Poród. Pamiętaj, że podczas tego wysiłku nie będziesz sama. Pomoże Ci położna, wspierać może Cię także osoba towarzysząca.

Co słychać u Twojego dziecka w 40. tygodniu ciąży?

Twoje dziecko ma około 51 cm i jest już w pełni przygotowane do przyjścia na świat. Przeciętne dziecko waży ok. 3,5 kilograma, ale masa ciała Twojego malucha może być zupełnie inna. W Twoim łonie jest mu już też tak ciasno, że może jedynie delikatnie się obracać. I też bardzo czeka, aby wyjść na świat. Z ciała dziecka zniknął już meszek płodowy, a także chroniąca jego skórę maź płodowa. Czasem po porodzie można jednak zaobserwować resztki białej mazi – zazwyczaj pozwala się na jej wchłonięcie przez skórę dziecka, ponieważ ma ona silne działanie nawilżające.

Ty i Twoje ciało w 40. tygodniu ciąży

Zmęczenie i niedogodności związane z zaawansowaną ciążą są dla Ciebie bardzo uciążliwe. Na szczęście to już niedługo! Twoje ciało jest już w pełni przygotowane do narodzin dziecka. Od pewnego czasu możesz obserwować rozszerzanie się szyjki macicy oraz coraz częstsze i intensywniejsze skurcze Braxtona-Hicksa.

Pamiętaj, że najbardziej pewną oznaką zbliżającego się porodu są silne i regularne skurcze, a także zejście śluzowo-krwistego czopu. Jeżeli odejdą Ci wody płodowe, jak najszybciej udaj się do szpitala – powinnaś się tam znaleźć nie później niż w ciągu kilku godzin. Upewnij się też, czy o każdej porze możesz skontaktować się ze swoją położną. Już niedługo zacznie się najcudowniejszy okres w Twoim życiu, a Ty sama będziesz postrzegała się w zupełnie inny sposób. Zostaniesz mamą.

38. tydzień ciąży
Czas by rosnąć, czyli rozwój dziecka w III trymestrze ciąży