Kobieta sprawdza wielkosc swojego ciazowego brzucha rekoma

35. tydzień ciąży

Do porodu pozostało niewiele czasu – już niedługo będziesz mogła przytulić swoje dziecko! Sprawdź, jak ono teraz rośnie i jak zmienia się Twoje ciało w 35. tygodniu ciąży.

Wybierz tydzień ciąży:

1 min
26.11.2021

35. tydzień ciąży – zmiany w Twoim organizmie

Powiększoną macicę można teraz porównać do dorodnego arbuza. Możesz mieć wrażenie, że brakuje Ci tchu i masz zadyszki – wszystko jest efektem uciskania macicy na przeponę, czyli główny mięsień oddechowy. Przepona oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Tuż pod nią znajduje się powiększona macica. Ten stały ucisk może być bardzo nieprzyjemny. Spokojnie, do końca ciąży pozostało już niewiele czasu.

W brzuchu masz jeszcze mniej miejsca – dziecko cały czas intensywnie rośnie. Z tego powodu być może będziesz musiała jeszcze częściej korzystać z toalety, nawet kilka razy w nocy. Może się również zdarzyć, że doświadczysz niekontrolowanego wycieku moczu. Takie niemiłe zjawisko może pojawić się podczas kaszlu, kichania lub przy gwałtownym wstawaniu. Na szczęście ta przypadłość najczęściej mija zaraz po porodzie. Aby zwiększyć nieco elastyczność mięśni odpowiadających za oddawanie moczu, spróbuj wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla. Pamiętaj, aby ćwiczenia wykonywać przy pustym pęcherzu moczowym. 

35. tydzień ciąży – rozwój dziecka

Twoje dziecko waży ok. 2500 gramów. Jest to masa orientacyjna. Szacunkowo na tym etapie przybywa mu ok. 150-200 g na tydzień. Oznacza to, że Twoje dziecko w terminie porodu  będzie ważyło ok. 3500 g. Pamiętaj, że mamy o drobnej budowie ciała rodzą z reguły mniejsze dzieci.

Czy wiesz, że dzieci urodzone w 35. tygodniu świetnie radzą sobie z oddychaniem poza organizmem mamy? Jest to zasługa tzw. surfaktantu, specjalnego płynu, który jest produkowany przez płuca. Umożliwia on prawidłowe rozprężenie płuc po wzięciu przez dziecko pierwszego oddechu.

35. tydzień ciąży – porady dla przyszłej mamy

Po ostatniej wizycie u Twojego lekarza może się okazać, że masz niedokrwistość – aby ją wykryć, należy wykonać morfologię. Jest to najczęstsza nieprawidłowość wykrywana w badaniach wśród ciężarnych. Co ważne, w ciąży musimy leczyć nawet jej łagodną postać. Ma to na celu lepsze przygotowanie Twojego organizmu do porodu, w czasie którego dochodzi do utraty krwi. Warto stosować preparaty żelaza, ale w czasie ich stosowania możesz mieć bóle żołądka, niestrawność, zaparcia, biegunki, a także nudności i wymioty. Nie oznacza to, że takie objawy występują u każdej kobiety, dlatego nie przejmuj się na zapas.

Oceń ten artykuł: