Marsz alergiczny polega na samoistnych zmianach w przebiegu alergii wraz z dorastaniem małego alergika. Proces zapalny może wtedy zmienić lokalizację, na przykład zaatakować kolejny narząd i wywołać inne objawy. Podczas marszu alergicznego stopniowo może się rozszerzać zakres uczulających dziecko alergenów.
Z czasem organizm dziecka dojrzewa, jego narządy i układy mogą w pełni spełniać swoje funkcje. Proces dojrzewania organizmu sprzyja wyrastaniu z alergii pokarmowej u części dzieci. 80% dzieci ze zdiagnozowaną alergią pokarmową w okresie niemowlęcym, wyrasta z niej do ok. 4-5 roku życia.
Jeśli u starszego dziecka alergia na białko mleka krowiego nie ustąpi lub rozwinie się alergia na inne produkty, dziecko znajdzie się w grupie ryzyka niedoboru ważnych składników odżywczych. W jego diecie znajduje się bowiem coraz mniej mleka, a coraz więcej produktów stałych. Wyzwaniem staje się ułożenie zbilansowanej diety, szczególnie dla dziecka z alergią pokarmową na wiele produktów. W takim przypadku konieczny jest stały kontakt z lekarzem bądź dietetykiem, który pomoże w ustaleniu jadłospisu małego alergika.
„Zdecydowana większość dzieci reagujących alergicznie na spożywany pokarm z upływem czasu zaczyna go tolerować, zazwyczaj w ciągu kilku lat od rozpoznania choroby i rozpoczęcia właściwego leczenia. To zjawisko, określane jako „wyrastanie” z alergii pokarmowej, polega na utracie nadreaktywności organizmu na część alergenów (m.in. białka mleka krowiego, jaja, soi i inne)”
– Agnieszka Rudzka-Kocjan, specjalista pediatra.