Żywienie dziecka

Czy dziecko karmione wyłącznie piersią można dopajać?

W pierwszych 6. miesiącach życia, gdy karmisz wyłącznie piersią, nie ma potrzeby dodatkowego dopajania niemowlęcia. Jeśli jednak masz wrażenie, że Twojemu dziecku nie wystarcza mleko do zaspokojenia pragnienia, np. ze względu na gorączkę lub upalną pogodę możesz mu podać wodę. Pamiętaj jednak, żeby wybrać odpowiednią wodę dla Twojego maluszka. Dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia najlepsza jest woda źródlana lub woda mineralna – wody niskozmineralizowane (poniżej 500mg/l ogólnej zawartości rozpuszczonych składników), niskosodową (poniżej 20mg/l) i niskosiarczanową (poniżej 20mg/l). Na butelkach wód możesz czasami znaleźć rekomendację Instytutu Matki i Dziecka.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Karmię piersią i nie wiem, czy dziecko wypija tyle mleka ile powinno?

Należy obserwować efektywność karmień tzn. czy po posiłku pierś staje się bardziej miękka i czy dziecko przełyka w trakcie ssania, robi odpowiednia ilość kupek i siusiu oraz czy prawidłowo przybiera na wadze. Nie potrafimy sprawdzić ile mililitrów wyssało z piersi. To miara dla dzieci, które są karmione mlekiem modyfikowanym.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak poznać, że karmienia odbywają się prawidłowo?

Twój maluszek na pewno jest najedzony, jeśli: spokojnie ssie pierś przez ok. 20 minut i słyszysz, jak miarowo połyka, a w czasie ssania jego dłonie nie są zaciśnięte w piąstki; karmiąc czujesz, jakby piersi ubywało; maluch spokojnie śpi co najmniej 3 godziny minimum 1-2 razy w ciągu doby, ale niekoniecznie w nocy; robi cały czas tyle samo siusiu na dobę – najłatwiej ocenisz to po ciężarze zużytych pieluszek.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Co zrobić, gdy niemowlę chwyta brodawkę zbyt płytko?

Jeśli malec chwyci Twoją pierś zbyt płytko, włóż mu delikatnie palec między dziąsła. Wtedy ją wypuści. Potem spokojnie poczekaj, aż sam znowu szeroko otworzy buzię, szukając brodawki. Chwyć ją wtedy w palce i wsuń ją mu do buźki lekko w górę, w kierunku podniebienia. W ten sposób będzie mógł ją lepiej i głębiej chwycić, i wciągnąć prawie całą jej otoczkę.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy karmienie piersią podnosi odporność dziecka?

Zdecydowanie tak. W mleku matki znajdują się składniki, które w naturalny sposób chronią dziecko przed infekcjami. Są to m.in. przeciwciała, które zapobiegają infekcjom oraz prebiotyki, które sprzyjają osiedlaniu się w przewodzie pokarmowym przyjaznych bakterii, a jednocześnie utrudniają zagnieżdżanie się tych, które mogą wywołać choroby. Poza tym, podczas karmienia piersią maluch styka się z bakteriami znajdującymi się na ciele mamy, co powoduje uruchomienie mechanizmów obronnych w jego błonach śluzowych. Jeśli to możliwe, karm dziecko piersią jak najdłużej, a przynajmniej do 6. miesiąca życia. Gdy z jakiegoś powodu nie możesz tego robić, poproś pediatrę, by polecił Ci mleko modyfikowane, które będzie najbliższe mleku mamy.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Martwię się bo mój Maluszek jest karmiony piersią i już od 3 dni nie robi kupki.

Pokarm mamy to pokarm bezresztkowy i lekkostrawny. Dlatego zdrowe niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą oddawać stolec zarówno po każdym posiłku jak i również 1 raz na tydzień czy nawet 1 raz na 10 dni. Jeżeli Maluszek jest spokojny, pogodny, nie jest głodny, prawidłowo przybiera na wadze to niema powodu do niepokoju. Jeżeli zauważysz, że oddawanie stolca wiąże się dla Maluszka z wysiłkiem proponuję na początek przyjrzeć się własnej diecie i odstawić ewentualne produkty zapierające (np. herbatę, kawę, czekoladę, ryż) a wprowadzić rozluźniające (np. jabłka, suszone śliwki itd).

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Karmię piersią. Maluch często i obficie ulewa. Co robić?

Skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny. Częstą przyczyną obfitych ulewań u dzieci karmionych piersią jest przekarmienie mlekiem tzw. I fazy. W takim przypadku warto karmić Malucha krócej, ale częściej. Niezbędna może okazać się również konsultacja z doradcą laktacyjnym, który ustali czy niemowlę jest prawidłowo przystawiane do piersi. Szczególnie zalecane jest karmienie w pozycji pionowej lub półpionowej. Po konsultacji z lekarzem, można rozważyć stosowanie preparatu zagęszczającego Bebilon Nutriton, który – po rozrobieniu z wodą - podaje się dziecku łyżeczką bezpośrednio przed przystawianiem do piersi.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej Maluszka z dolegliwościami kolki?

Dieta Mamy karmiącej może mieć wpływ na gromadzenie się gazów. Mama karmiąca Malucha z tendencją do kolek przede wszystkim powinna ograniczać pokarmy wzdymające (np. fasola, warzywa kapustne, brokuł czy kalafior). Jeśli kolki są bardzo silne i zdaniem lekarza prowadzącego konieczna jest dieta eliminacyjna to z pewnością taką zaleci.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Co to jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane zostało przygotowane w taki sposób, aby jego skład możliwie najbardziej przypominał mleko mamy. Modyfikacja - zmiany w składzie - mleka polega na: obniżeniu ilości i zmianie proporcji białek, zmianie jakości tłuszczu przez dodatek olejów roślinnych, obniżeniu poziomu sodu, potasu i chloru, wzbogaceniu w witaminy, szczególnie A, D, E i C, wzbogaceniu w żelazo, wapń i cynk. Mleko modyfikowane jest przeznaczone dla niemowląt, które nie są uczulone na białko mleka krowiego. Specjaliści zalecają, aby do ukończenia 3. roku życia w diecie dziecka obecne było odpowiednie mleko modyfikowane.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Co to znaczy mleko modyfikowane początkowe?

Receptury mlek modyfikowanych dostosowane są do potrzeb Twojego malucha do 6. miesiąca życia, mleko modyfikowane stosowane w tym okresie jest nazywane mlekiem początkowym. Mleka te są wskazane, gdy Ty z jakiegoś powodu nie możesz karmić piersią. Pamiętaj, że mleko kobiece jest uważane za złoty standard żywienia niemowląt i zalecane jest żebyś to właśnie tym mlekiem karmiła swoje dziecko przynajmniej do 6. miesiąca życia, a najlepiej jak najdłużej.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Co to znaczy mleko modyfikowane następne?

Receptury mlek modyfikowanych dostosowywane są do potrzeb rosnących dzieci, gdy maluch kończy 6. miesiąc życia jego potrzeby żywieniowe są nieco inne niż w pierwszym półroczu. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym to odpowiedni moment, by wprowadzić do jego jadłospisu tzw. mleko następne, czyli produkt, którego skład odpowiada potrzebom dziecka w drugim półroczu życia. Pamiętaj o tym, by zawsze przygotowywać mleko zgodnie z instrukcją producenta zawartą na opakowaniu - wówczas masz pewność, że porcja mleka dostarcza maluchowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

W jaki sposób najlepiej zmienić mleko początkowe na następne?

Kiedy karmione mlekiem modyfikowanym dziecko kończy 6. miesiąc życia nadchodzi czas, żeby mleko początkowe będące podstawą jego dotychczasowej diety zastąpić mlekiem następnym, np Bebilon 2. Zmiany należy dokonywać stopniowo, dając maluszkowi czas na zaakceptowanie nowego smaku. Zdarza się, że zanim dziecko zaakceptuje mleko następne minie trochę czasu, jeśli maluch grymasi przy zmianie mleka skorzystaj z dwóch sprawdzonych metod. Zastąp jedno karmienie podawanym dotychczas mlekiem początkowym, wprowadzając zamiast niego karmienie mlekiem następnym i co dwa , trzy dni wprowadzaj kolejne karmienia mlekiem następnym. Druga metoda polega na mieszaniu ze sobą obu mlek zwiększając udział mleka wprowadzanego. Przygotowując porcje ze 180 ml wody, dodaj 5 miareczek mleka początkowego (Bebilon 1) i 1 miareczkę następnego (Bebilon 2). Po kilku karmieniach z tak przygotowaną mieszanką, zmieniasz proporcje wsypując 4 miareczki mleka początkowego i 2 następnego itd. aż do wyeliminowania mleka początkowego.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Kiedy stosuje się mleka hypoalergiczne?

Mleka typu HA (np. Bebilon HA 1, Bebilon HA 2) stosuje się jeśli wystąpi konieczność dokarmiania lub przejścia na karmienie sztuczne. Bebilon HA2 to pełnowartościowe mleko nastepne zawierające zhydrolizowanie białko oraz składniki odżywcze potrzebne niemowlęciu do prawidłowego rozwoju. Bebilon HA 2 to odpowiednia kontynuacja karmienia dzieci, którym był podawany Bebilon HA 1 hipoalergiczny. Wystąpienie objawów alergii wiąże się z koniecznością zastosowania preparatów mlekozastępczych (hydrolizatów, mlek sojowych, mieszanek elementarnych – o wyborze decyduje lekarz).

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Co to jest preparat mlekozastępczy?

Jeśli nie karmisz piersią, a Twoje dziecko ma objawy alergii pokarmowej, skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie przepisze on Twojemu dziecku odpowiedni preparat mlekozastępczy. Preparat mlekozastępczy to preparat zastępujący mleko modyfikowane, w którym białko mleka krowiego zastąpiono innym źródłem białka (np. hydrolizatem białka lub białkiem sojowym) stosowany w żywieniu niemowląt i dzieci, u których stwierdzono alergię na białka mleka krowiego. Preparaty mlekozastępcze zaspokajają potrzeby żywieniowe w takim samym stopniu jak mleka modyfikowane.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak ważny jest wapń w diecie dziecka?

Wapń jest podstawowym pierwiastkiem potrzebnym do budowy kości i zębów. Pełni też inne ważne funkcje w organizmie malucha. Uszczelnia m.in. błony śluzowe (dlatego często zaleca się podawanie go przy katarze), wpływa na krzepnięcie krwi, pracę mięśni, układu krążenia, układu nerwowego oraz pobudza wytwarzanie enzymów trawiennych. Do 6. miesiąca dziecko potrzebuje około 600 mg wapnia dziennie. Między 6. a 12 miesiącem – 800 mg, a w wieku 1-3 lat od 800 do 100 mg. Najlepszym źródłem wapnia jest dla malucha mleko – mamy lub modyfikowane. Zawiera ono duże ilości wapnia i jest on w tej postaci łatwo przyswajalny. Wynika to z faktu, że w mleku mamy czy modyfikowanym znajduje się w odpowiednich proporcjach także fosfor i wapń – które ułatwiają przyswajanie białka. Jeśli maluch niespecjalnie lubi mleko, możesz je podawać w innych posiłkach – kaszkach mlecznych, deserkach z mlekiem, jogurtem lub twarożku. Dobrym pomysłem są tez napoje mleczne (np. kakao dla juniora po ukończeniu pierwszego roku) czy mleka smakowe np. bananowe.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Moje dziecko ukończyło pierwszy rok życia. Ile powinnam podawać mleka?

Mleko w diecie rocznego dziecka jest nadal bardzo ważnym składnikiem. Ważne jest, aby jak zalecają lekarze, do ukończenia 3. roku życia było to mleko modyfikowane. Jego skład najlepiej odpowiada potrzebom organizmu małego dziecka. Roczne dziecko powinno wypijać dziennie około 500 ml mleka modyfikowanego, np. Bebilon 3. Mleko modyfikowane możesz podawać osobno lub jako bazę do przygotowania innych posiłków lub napojów mlecznych, np. kaszek, kakao, kawy zbożowej. Oprócz mleka, dziecko powinno otrzymywać przetworzone produkty mleczne, np. jogurt, kefir, twarożek.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy jedzenie słodyczy obniża odporność?

Tak. Znajdujące się w nich węglowodany pogarszają stan błon śluzowych organizmu (które stanowią zaporę chroniącą przed atakiem wirusów i bakterii). Poza tym, dziecko, które objada się słodyczami, zwykle nie ma już apetytu na warzywa i owoce. Może mu więc grozić niedobór witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Zamiast słodyczy podaj malcowi świeże lub suszone owoce - są słodkie, więc z pewnością będą mu smakować, a przy okazji dostarczą cennych witamin.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy witamina C uchroni malca przed infekcją?

Niestety, nie. Nawet systematyczne przyjmowanie samej witaminy C nie uchroni dziecka przed przeziębieniem. Natomiast podawanie tej witaminy w trakcie infekcji może skrócić czas jej trwania. Witamina C pobudza bowiem białe ciałka krwi, które zwalczają wirusy i bakterie. Ponadto witamina ta uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu hamuje reakcje zapalne w organizmie. Gdy maluszek choruje, podawaj mu witaminę C w kroplach i dbaj o to, by w jego diecie znalazły się produkty w nią obfitujące (owoce cytrusowe, sałata, natka pietruszki, kiszona kapusta).

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Mój Maluszek jest wcześniakiem, karmię go mlekiem modyfikowanym. Kiedy powinnam rozpocząć rozszerzanie jego diety?

Pierwsze posiłki stałe najwcześniej wprowadzamy do diety maluszka dopiero po ukończeniu 4. miesiąca. Jeśli jednak Twoja Pociecha jest wcześniakiem decyzję o rozszerzaniu diety powinnaś skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak komponować dietę dwulatka by złagodzić zaparcia?

Zwróć uwagę czy w diecie Twojej Pociechy jest wystarczająca ilość płynów - może warto ją zwiększyć. Najlepszym nawykiem jest podawanie wody. Owoce i warzywa są nie tylko źródłem witamin i składników mineralnych ale również błonnika, który jest pomocny w regulowaniu trawienia. W diecie dziecka po roczku zaleca się podawanie dziennie 200 g owoców i 300 g warzyw. Jeśli Twoje dziecko cierpi na dolegliwości zaparć to proponuję do jej diety włączyć przetwory mleczne takie jak naturalny jogurt czy kefir oraz gruboziarniste kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Mój syn od urodzenia ulewa i Pani doktor powiedziała, że mamy zmienić mleko na Bebilon AR. Jednakże, on w przyszłą środę kończy 6 miesięcy i powinnam przejść na mleko następne. Jak to jest w przypadku AR?

Bebilon AR ma recepturę mleka początkowego. Można - w uzasadnionych sytuacjach - stosować to mleko u starszych niemowląt, ale najczęściej pediatra sugeruje, po ukończeniu szóstego miesiąca, próbę stopniowego przejścia na standardowe mleko - Bebilon 2. Gdy ulewania nadal występują, można zastosować dodatek Bebilon Nutriton (substancja zagęszczająca) do Bebilon 2.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Mam 6 tygodniową córeczkę, która prawie po każdym jedzeniu ulewa. Co mam zrobić? Karmię butelką.

Skontaktuj się z pediatrą w celu ustalenia przyczyny ulewania. Gdy lekarz wykluczy alergię, może proponować mleko Bebilon AR, które przeznaczone jest dla dzieci z tendencją do ulewań. Mleko to zawiera mączkę z ziaren chlebowca świętojańskiego. W aptekach jest dostępny zagęszczacz do posiłków pod nazwą Bebilon Nutriton. Nutriton możesz dodawać do mleka modyfikowanego, które aktualnie podajesz Małej.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak radzić sobie z zaparciami pojawiającymi się po rozszerzeniu diety dziecka?

Aby przeciwdziałać zaparciom proponuję: 1. Pojenie (najlepiej wodą), 2. Po konsultacji z pediatrą, codzienną doustną podaż probiotyku 3. Postępowanie dietetyczne tzn. unikanie potraw zapierających np. duże ilości gotowanej marchewki, kaszki ryżowej lub banana, natomiast podawanie potraw o charakterze łagodnie przeczyszczającym np. śliwki, gruszki. Możesz sięgnąć po produkty BoboVita np. suszona śliwka z serii „Pierwsza Łyżeczka” lub Mus ze śliwek i jabłek . Jeśli zaparcia utrzymują się przez dłuższy czas, przydatna będzie konsultacja z pediatrą lub gastrologiem dziecięcym - aby podjąć próbę wyjaśnienia przyczyny tych dolegliwości.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak zapobiegać zaparciom u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym?

Jeśli maluch z trudem oddaje stolce i zaparcia utrzymują się przez dłuższy czas, warto podjąć konsultację z pediatrą aby wyjaśnić przyczyny tych dolegliwości. Pomocna może okazać się zmiana mleka, które podajesz dziecku. Z naszej oferty polecam mleko Bebilon Comfort przeznaczone dla niemowląt o wrażliwym przewodzie pokarmowym, ze skłonnością do kolek i zaparć. Mleko to ma obniżoną zawartość laktozy aby złagodzić kolki i ułatwić trawienie. Specjalnie dobrany skład kwasów tłuszczowych pozwala uniknąć zaparć. W składzie tego mleka jest skrobia, która podwyższa efekt sycący mleka i zapobiega ulewaniom o niewielkim nasileniu.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Martwię się bo mój Maluszek jest karmiony piersią i już od 3 dni nie robi kupki.

Pokarm mamy to pokarm bezresztkowy i lekkostrawny. Dlatego zdrowe niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą oddawać stolec zarówno po każdym posiłku jak i również 1 raz na tydzień czy nawet 1 raz na 10 dni. Jeżeli Maluszek jest spokojny, pogodny, nie jest głodny, prawidłowo przybiera na wadze to niema powodu do niepokoju. Jeżeli zauważysz, że oddawanie stolca wiąże się dla Maluszka z wysiłkiem proponuję na początek przyjrzeć się własnej diecie i odstawić ewentualne produkty zapierające (np. herbatę, kawę, czekoladę, ryż) a wprowadzić rozluźniające (np. jabłka, suszone śliwki itd).

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Karmię piersią. Maluch często i obficie ulewa. Co robić?

Skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny. Częstą przyczyną obfitych ulewań u dzieci karmionych piersią jest przekarmienie mlekiem tzw. I fazy. W takim przypadku warto karmić Malucha krócej, ale częściej. Niezbędna może okazać się również konsultacja z doradcą laktacyjnym, który ustali czy niemowlę jest prawidłowo przystawiane do piersi. Szczególnie zalecane jest karmienie w pozycji pionowej lub półpionowej. Po konsultacji z lekarzem, można rozważyć stosowanie preparatu zagęszczającego Bebilon Nutriton, który – po rozrobieniu z wodą - podaje się dziecku łyżeczką bezpośrednio przed przystawianiem do piersi.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak powinna wyglądać dieta mamy karmiącej Maluszka z dolegliwościami kolki?

Dieta Mamy karmiącej może mieć wpływ na gromadzenie się gazów. Mama karmiąca Malucha z tendencją do kolek przede wszystkim powinna ograniczać pokarmy wzdymające (np. fasola, warzywa kapustne, brokuł czy kalafior). Jeśli kolki są bardzo silne i zdaniem lekarza prowadzącego konieczna jest dieta eliminacyjna to z pewnością taką zaleci.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Mój Maluszek ma kolki, chciałam w związku z tym zmienić mleko na takie przeciw kolkom – co może mi Pani doradzić?

Możesz rozważyć w porozumieniu z lekarzem prowadzącym zmianę mleka na Bebilon Comfort. Mleko typu Comfort ma obniżoną zawartość laktozy. Zostało ono stworzone, aby złagodzić kolki i ułatwić trawienie. Specjalnie dobrany skład kwasów tłuszczowych pozwala uniknąć zaparć - stolce są luźniejsze i ich ilość jest większa.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jaką wodę warto stosować do przygotowania mleka modyfikowanego Bebilon?

Proponujemy stosowanie niegazowanej niskomeneralizowanej wody mineralnej, która posiada odpowiedni dla niemowlęcia skład. Możesz też używać wody z kranu, gotowanej kilka minut w odkrytym naczyniu.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jaką temperaturę powinna mieć woda do przygotowania mleka Bebilon?

Jeśli chcesz zachować pełną wartość odżywczą i najlepszą rozpuszczalność proszku mlecznego, przygotuj mleko modyfikowane Bebilon używając wody o temperaturze 40°C.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Moje dziecko ma skłonność do zaparć? Słyszałam, że Bebilon Comfort 2 pomoże w takiej sytuacji.

Bebilon Comfort 2 jest przeznaczone dla zdrowych niemowląt, zapobiega niewielkim dolegliwościom mogącym wynikać ze zmiany sposobu żywienia (z naturalnego na karmienie mlekiem modyfikowanym), takim jak: kolki, wzdęcia, zaparcia i ulewania. Bebilon Comfort 2 ma unikalną recepturę, która sprzyja utrzymaniu korzystnej mikroflory jelitowej, typowej dla okresu karmienia naturalnego. Reguluje proces trawienia, zapewniając dziecku komfort i dobre samopoczucie. Zawiera specjalnie dobrany skład kwasów tłuszczowych, który ułatwia ich przyswajanie i sprawia, że stolce niemowlęcia mają podobną konsystencję do tej, która występuje podczas karmienia piersią. Poprzez obniżoną zawartość laktozy łagodzi kolki. Zawiera lekkostrawne, łatwo przyswajalne białko, które może zapobiegać występowaniu reakcji alergicznych. W produkcie znajduje się skrobia zagęszczająca konsystencję posiłku, która wzmaga właściwości sycące produktu oraz może zapobiegać ulewaniom. Dodatkowo zawiera unikalną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, aby wspierać korzystną mikroflorę jelitową.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czym różni się Bebilon Comfort 2 od innych mlek w rodzinie Bebilon?

Bebilon Comfort 2, to mleko modyfikowane, które ułatwia rozpoczęcie karmienia butelką, ponieważ skutecznie łagodzi kolki, wzdęcia, zaparcia i ulewania. Produkt ma unikalną recepturę, która sprzyja utrzymaniu korzystnej mikroflory jelitowej, typowej dla okresu karmienia naturalnego. Reguluje proces trawienia, zapewniając dziecku komfort i dobre samopoczucie. Zawiera specjalnie dobrany skład kwasów tłuszczowych, który ułatwia ich przyswajanie i sprawia, że stolce niemowlęcia mają podobną konsystencję do tej, która występuje podczas karmienia piersią. Poprzez obniżoną zawartość laktozy łagodzi kolki. Zawiera lekkostrawne, łatwo przyswajalne białko, które może zapobiegać występowaniu reakcji alergicznych. W produkcie znajduje się skrobia zagęszczająca konsystencję posiłku, która wzmaga właściwości sycące produktu oraz może zapobiegać ulewaniom.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Mój syn od urodzenia ulewa i Pani doktor powiedziała, że mamy zmienić mleko na Bebilon AR. Jednakże on w przyszłą środę kończy 6 miesięcy i powinnam przejść na mleko następne. Jak to jest w przypadku AR?

Bebilon AR ma recepturę mleka początkowego. Można - w uzasadnionych sytuacjach - stosować to mleko u starszych niemowląt, ale najczęściej pediatra sugeruje, po ukończeniu szóstego miesiąca, próbę stopniowego przejścia na standardowe mleko - Bebilon 2. Gdy ulewania nadal występują, można zastosować dodatek Bebilon Nutriton (substancja zagęszczająca) do Bebilon 2.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Co się stanie, gdy zamiast preparatu mlekozastępczego podam dziecku mleko HA?

Jeśli u dziecka zdiagnozowano alergię na białko mleka krowiego, a będzie karmione mlekiem typu HA, może dojść do pogłębienia objawów alergii i w konsekwencji do zaburzeń rozwoju. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje trochę czasu do przyzwyczajenia się do nowego smaku preparatu.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy Bebilon pepti 2 jest tak samo wartościowy jak zwykłe mleko modyfikowane 2?

Tak, Bebilon pepti 2 jest tak samo wartościowy jak zwykłe mleko modyfikowane. Niektóre niemowlęta z pewnych przyczyn (np. niektórych alergii, nietolerancji pokarmowych, przewlekłej biegunki) nie tolerują zwykłego mleka modyfikowanego. Bebilon pepti 2 jest stworzony tak, aby miał odpowiednią wartość odżywczą, uwzględniając szczególne potrzeby dziecka. Dzięki zawartości białka o znacznym stopniu hydrolizy nie powinien powodować reakcji alergicznych.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jakie mleko powinnam podać dziecku, jeżeli Bebilon pepti 2 również wywołuje reakcję alergiczną?

Wyniki badań pokazują, że 97% dzieci z udowodnioną alergią na białko mleka krowiego dobrze toleruje Bebilon pepti 2. Jeśli w przypadku alergii Twojego dziecka nie obserwuje się poprawy po zastosowaniu Bebilonu pepti, po konsultacji z lekarzem i dokładnej diagnostyce dziecko powinno otrzymać mieszankę elementarną. Jest to preparat, który zawiera wolne aminokwasy i jego podanie wymaga konsultacji z lekarzem.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Zdrowie dziecka

Czym są prebiotyki (oligosacharydy prebiotyczne)?

Prebiotyki występujące naturalnie w mleku matki to specjalne składniki odżywcze stymulujące wzrost przyjaznych bakterii w przewodzie pokarmowym. Odpowiednia ilość owych pożytecznych drobnoustrojów pomaga organizmowi bronić się przed bakteriami chorobotwórczymi, wzmacniając w ten sposób naturalne mechanizmy obronne dziecka. Korzystnie wpływa również na trawienie, dzięki czemu stolce stają się bardziej miękkie i łatwiej jest je dziecku wydalać. Mleko matki zawiera także długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Jak dowodzą badania, kwasy tłuszczowe omega wspomagają rozwój mózgu, oczu i układu nerwowego. Podczas karmienia piersią Twój organizm pozostaje w idealnej harmonii z potrzebami dziecka. Produkcja mleka dostosowuje się do łaknienia malca, a skład mleka zmienia się nieustannie, odpowiadając na potrzeby żywieniowe małego człowieka. Skład ten może zmieniać się nie tylko z miesiąca na miesiąc, lecz wręcz z godziny na godzinę, a nawet w trakcie jednego karmienia.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Źle znoszę ból i stres, dlatego bardzo boję się porodu. Najbardziej martwi mnie to, że nie będę miała siły urodzić.

Postaraj się zapanować nad emocjami. Tak jak i innym kobietom, Tobie też uda się urodzić. Matka Natura jest podczas porodu Twoim największym sprzymierzeńcem. Ona sprawi, że rodząc będziesz miała wiele siły i energii, by wydać na świat potomka. Jeśli bardzo boisz się bólu, pomyśl o tym, by poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe (niestety, w wielu szpitalach „na żądanie” podaje się je odpłatnie). Pamiętaj także, że nie będziesz sama - otaczać Cię będzie zespół profesjonalistów, którzy przyjęli już niejeden poród i dobrze wiedzą, jak sobie radzić w różnych, nawet trudnych sytuacjach. Warto też zapisać się do szkoły rodzenia. Zajęcia prowadzone przez doświadczone położne, a spotkania z innymi mamami pomogą oswoić strach przed porodem.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Po czym poznać, że maluch ma alergię?

Alergia może pojawić się już w 2.-3. miesiącu życia dziecka. Zaniepokoić może Cię wysypka lub łuszcząca się i zaczerwieniona skóra. Czasami pierwszym objawem alergii jest długotrwały katar, albo intensywna kolka lub biegunka. Pamiętaj jednak, że nie każda wysypka, kolka, czy katar jest objawem uczulenia. Koniecznie poradź się lekarza - on rozpozna, co Twojemu maleństwu dolega i powie, co robić.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Ulewania a wymioty – jaka jest różnica?

Ulewania w pierwszych miesiącach życia są zjawiskiem bardzo częstym i występują niemal u co drugiego niemowlaka. Większość maluchów przestaje ulewać w drugim półroczu życia, zdarza się jednak, że ulewania przytrafiają się nawet rocznym dzieciom. Ważne, aby nie pomylić ulewań z wymiotami. O ulewaniach mówimy, gdy pokarm wypływa z buzi maluszka powoli, stróżką. Jeśli ulewania są gwałtowne i przypominają chlustające wymioty, warto skonsultować się z lekarzem, który ustali czy przyczyną tych dolegliwości nie jest alergia pokarmowa.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Synek mocno ulewa po każdym karmieniu – co robić?

Skontaktuj się z pediatrą. Jeśli lekarz wykluczy alergię pokarmową jako przyczynę opisanych dolegliwości, może zaproponować Bebilon Nutriton. Jest to substancja zagęszczająca, której głównym składnikiem jest mączka chleba świętojańskiego. Nutriton służy do zagęszczania mleka modyfikowanego lub preparatu mlekozastępczego. Może być także stosowany przy karmieniu piersią. Produkt jest dostępny w aptece.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jakie są objawy występowania kolki u dziecka?

Kolki to typowe dolegliwości najmłodszych niemowląt związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego, które najczęściej pojawiają się zazwyczaj ok. 3 tygodnia życia oraz stopniowo i samoistnie ustępują około 4-6-go miesiąca. Objawy kolki to niepokój, płacz bez innej wyraźnej przyczyny, Maluch może mieć też twardy wzdęty brzuszek i często oddawać gazy. Zazwyczaj ma to miejsce w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak mogę pomóc mojemu dziecku podczas kolki?

Bolesne ruchy jelit mogą złagodzić ciepłe okłady – możemy użyć nagrzanej pieluszki, termoforu lub specjalnej poduszeczki z żelem. Spróbuj również łagodnie masować brzuszek niemowlęcia w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Pamiętaj, że dolegliwości niemowląt związane z niedojrzałością przewodu pokarmowego m.in. kolka, samoistnie ustępują około 4-6-go miesiąca.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czym różni się alergia od nietolerancji pokarmowej?

Alergia jest wynikiem nadmiernej reakcji układu immunologicznego organizmu na białka zawarte w pokarmie. Nietolerancja pokarmowa, spowodowana jest brakiem lub niedoborem pewnych enzymów i nie jest związana z ukł. immunologicznym.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy każda wysypka oznacza alergię?

Nie, nie każda wysypka oznacza alergię. Twoje dziecko może mieć, np. trądzik, potówki. Pamiętaj, że skóra Twojego maluszka jest wrażliwsza od Twojej, ale nie każda krostka musi budzić obawy. Jeśli jednak masz problem z rozpoznaniem rodzaju wysypki warto skonsultować się z lekarzem.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jakie objawy mogą świadczyć o alergii na białko mleka krowiego?

Do objawów alergii na białko mleka krowiego zalicza się między innymi biegunkę, zaparcia, częste ulewania, kolkę brzuszną, krew w stolcu, wysypkę. Pamiętaj też, że nie każdy z wymienionych objawów musi świadczyć o występowaniu alergii, a przyczyna jego występowania może być inna.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak powinna wyglądać dieta dziecka z alergią?

Przede wszystkim nie powinna zawierać pokarmu, które uczula dziecko. O tym, kiedy można spróbować je ponownie podać, zostaniesz poinformowana przez lekarza. Nowe produkty należy wprowadzać stopniowo, najlepiej jeden na tydzień, obserwując reakcje Twojego dziecka. Przy alergii na białko mleka krowiego od lekarza otrzymasz zalecenie wprowadzenia do diety dziecka preparatu mlekozastępczego o takiej samej wartości odżywczej, co inne mleka modyfikowane, ale mające znaczny stopień hydrolizy białka, jak np. Bebilon pepti 2.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy jeśli dziecko dostało wysypkę po standardowym mleku modyfikowanym to czy mogę mu podać mleko hipoalergiczne (HA)?

Jeśli Twoje dziecko ma wysypkę po standardowym mleku, powinnaś po konsultacji z lekarzem, który przeprowadzi dokładną diagnostykę wprowadzić u niego preparat mlekozastępczy. Mleko hipoalergiczne stosuje się w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia alergii na białko mleka krowiego u dzieci z grupy ryzyka, czyli takich, których rodzice lub rodzeństwo cierpiało kiedykolwiek na alergię.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czym różni się mleko hipoalergiczne od preparatu mlekozastępczego?

Mleko HA stosuje się u niemowląt, u których istnieje ryzyko wystąpienia alergii, a preparaty mlekozastępcze do postępowania dietetycznego przy już występującej alergii. Mleko HA zawiera częściowo zhydrolizowane białko, czyli cząsteczki białka w pewnym stopniu porozbijane. W preparatach mlekozastępczych białko jest w jeszcze większym stopniu porozbijane lub zawierają one całkowicie rozbite białko w postaci aminokwasów.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy mogę przygotowywać kaszki na bazie preparatu mlekozastępczego?

Tak, możesz. Wybieraj tylko kaszki bezmleczne i nie dodawaj do nich składników, które mogą zawierać mleko. Pamiętaj, że preparatów mlekozastępczych nie można gotować.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Ciąża i Karmienie piersią

Jestem już w 7. miesiącu ciąży i nadal nie czuję instynktu macierzyńskiego. Czy to źle?

To nic dziwnego. Instynkt macierzyński u niektórych kobiet pojawia się dopiero po urodzeniu dziecka i w dużym stopniu ma podłoże hormonalne. Za przypływ uczuć częściowo odpowiada oksytocyna - hormon, który wywołuje skurcze macicy towarzyszące porodowi. Zapewne Twoje obawy znikną, gdy tylko weźmiesz niemowlę w ramiona. Na razie nie zadręczaj się niepotrzebnie wyrzutami sumienia. Już niedługo poczujesz, co to znaczy być mamą.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jestem w 9. miesiącu ciąży, boję się, że gdy będę poza domem, odejdą mi wody płodowe.

Może się rzeczywiście tak zdarzyć, ale wtedy tylko Ty to zauważysz - nikt inny. Wody płodowe zwykle zaczynają się lekko sączyć. Poczujesz, że nagle robi Ci się ciepło i trochę mokro. Pamiętaj, że zawsze możesz się zabezpieczyć, używając wkładki higienicznej. Czasem zdarza się co prawda, że wody płodowe wyciekną w większej ilości, ale nie będzie to "powódź". Po odejściu wód masz jeszcze czas na to, by wrócić do domu, wykąpać się i spokojnie ruszyć do szpitala.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

W jakiej pozycji można rodzić w szpitalu, czy można wybrać pozycję naturalną?

Niestety, nie wszędzie można rodzić w dogodnej dla siebie pozycji. Wszystko zależy od wybranego szpitala - warto zawczasu zorientować się, jakie są w nim zwyczaje. W wielu szpitalach nadal można swobodnie poruszać się tylko w pierwszym okresie porodu.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy warto rodzić z partnerem?

Osoba towarzysząca może być bardzo pomocna, stanowi oparcie, daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa. Powinna zareagować na sygnał o potrzebnej pomocy. Może masować, pomóc w przyjęciu najdogodniejszej pozycji, lub po prostu być obok i pomagać samą obecnością przy rodzącej. Od Ciebie zależy czy to będzie to Twój partner, czy przyjaciółka, a może mama.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak można wywołać poród, jeżeli termin już minął?

Metodą, stosowaną od bardzo dawna, jest wypicie na czczo dwóch łyżek stołowych oleju rycynowego. To spowoduje, że jelita zaczną pracować szybciej, a to z kolei wywoła skurcze macicy. Metoda jest skuteczna pod warunkiem, że szyjka macicy jest przygotowana do porodu (czyli miękka). Drugą równie skuteczną metodą jest... seks. Znajdujące się w spermie prostaglandyny powodują wydzielanie się w organizmie kobiety naturalnej oksytocyny. Ponadto masaż piersi i stymulacja szyjki macicy, do której dochodzi podczas stosunku, mogą zainicjować czynność skurczową.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy przed porodem konieczna jest lewatywa?

Wykonanie lewatywy nie ma uzasadnienia czy przeciwwskazań medycznych. Ten zabieg ma swoje zalety: może przyspieszyć rozpoczęcie porodu, pozwala poczuć się kobiecie bardziej komfortowo oraz zlikwidować psychologiczną blokadę przed parciem. Lewatywa może zapobiec mimowolnemu oddaniu stolca w czasie parcia (ale bywa, że skutek jest odwrotny). Bywa jednak nieprzyjemna, krępująca, a przy problemie z hemoroidami bolesna. Decyzja powinna zawsze należeć do kobiety. Warto jednak wiedzieć, że przed porodem organizm przyszłej mamy w naturalny sposób się oczyszcza. Często pojawia się biegunka, czasami - wymioty. A "przykre niespodzianki" podczas porodu zdarzają się niezwykle rzadko i są traktowane przez personel jako coś naturalnego.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy nacięcie krocza jest konieczne?

Decyzję o nacięciu krocza podejmuje położna, gdy widać już główkę. Niestety, w większości polskich szpitali rutynowo nacina się krocze, choć nie ma ku temu żadnych wskazań medycznych! W szpitalu możesz wyraźnie powiedzieć, że bardzo prosisz o tzw. ochronę krocza, czyli o to, by zrobiono wszystko, żeby nacinanie nie było konieczne.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Skąd wiadomo, że poród się zaczyna?

Najczęściej poród zaczyna się bardzo spokojnie. W dole brzucha pojawia się ból jak przy miesiączce. Początkowo ból jest ciągły, jakby coś ugniatało, potem rwący lub opasujący. Równocześnie pojawiają się skurcze. Najpierw co 15 minut, potem coraz częściej. Jeśli kobieta jest dobrze przygotowana i czuje się w domu bezpiecznie, może poczekać, aż skurcze będą występować co 3-4 minuty i dopiero wtedy jechać do szpitala. Natomiast jeżeli jest zaniepokojona, warto, by pojechała wcześniej. Czasami poród zaczyna się odpłynięciem wód płodowych. Jeśli nie ma się pewności, czy są to wody płodowe, trzeba zgłosić się do izby przyjęć. Odpłynięcie dużej ilości wód powoduje zmniejszenie się objętości macicy. To z kolei wywołuje skurcze i poród rusza pełną parą. Jeśli wody płodowe są zabarwione na zielono - niezwłocznie zgłoś się do szpitala. Twój poród będzie wymagał szczególnej uwagi.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy można krzyczeć w czasie porodu?

W czasie porodu kobiety często zachowują się inaczej niż zwykle. To nie tyle kwestia i temperamentu, ile wynik działania hormonów. Porodowi zawsze towarzyszy wojna między adrenaliną a oksytocyną. Pierwsza wzmaga wolę walki, druga wyzwala ciepłe uczucia do rodzącego się maleństwa. Dzięki temu kobieta łagodnieje. Zachowanie rodzącej zależy w znacznej mierze od tego, które hormony działają silniej. Krzyk pozwala lepiej rozluźnić... mięśni krocza. Na pewno nie przeszkadza, a może pomóc.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Co to jest kryzys 7. centymetra?

Gdy szyjka macicy ma około siedmiu centymetrów rozwarcia, skurcze stają się znacznie mocniejsze i dłuższe, a przerwy między nimi krótkie. Może się wydawać, że ból nigdy nie mija. Kobieta jest zmęczona i zniecierpliwiona. Na szczęście ten kryzys mija dość szybko. Poród zbliża się do finału.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy mogę sobie pozwolić na odrobinę alkoholu?

Wielu lekarzy jest zdania, że kobiety w ciąży powinny całkowicie wyeliminować spożycie alkoholu, zwłaszcza w ciągu pierwszych 12 tygodni. To dobre rozwiązanie. Kobiety ciężarne często rezygnują z napojów alkoholowych. Alkohol można zastąpić smacznym napojem, np. sokiem pomarańczowym z dodatkiem gazowanej wody mineralnej, bananowym koktajlem mlecznym lub koktajlem ze świeżych owoców. U ciężarnej kobiety alkohol z układu krwionośnego przenika przez barierę łożyska i dostaje się do krwioobiegu dziecka, a ponieważ wątroba płodu jest niedojrzała, gorzej radzi sobie z jego przetworzeniem. Dlatego alkohol osiąga dużo większe stężenie we krwi płodu niż we krwi matki. Alkohol może zaburzyć wzrost i rozwój płodu, prowadząc do powstania wad rozwojowych.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Dokuczają mi zaparcia

Kobiety w ciąży bardzo często cierpią na zaparcia, a dzieje się tak z kilku powodów. Powiększająca się macica wywiera nacisk na odbytnicę. Równocześnie hormony wydzielane w czasie ciąży spowalniają transport pokarmu w przewodzie pokarmowym. Staraj się wypijać co najmniej 6-8 szklanek płynu dziennie, najlepiej wody. Nie zapominaj o produktach bogatych w błonnik takich jak pieczywo z pełnego ziarna, owoce i warzywa czy pełnoziarniste kasze. Pomóc mogą Ci kapsułki z czosnkiem zażywane przed snem. Możesz też namoczyć w chłodnej herbacie kilka suszonych śliwek przez noc i zjeść je rano z jogurtem zawierającym żywe kultury bakterii. Jeśli dolegliwości nie ustąpią lub jeśli Twój stan zacznie Cię niepokoić, skontaktuj się z lekarzem lub położną.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Ratunku, mam zgagę

Zgagę u ciężarnych kobiet wywołują dwa czynniki. Pierwszy z nich to napór na żołądek wywierany przez rosnące dziecko. Drugi – mięśnie oddzielające przełyk od żołądka rozluźniają się w wyniku działania hormonów. Z tego powodu pokarm i soki żołądkowe mogą się cofać, powodując nieprzyjemne uczucie pieczenia. Dolegliwość tę można łagodzić w różny sposób. Gdy jesz, staraj się siedzieć prosto, tak by zmniejszyć nacisk na żołądek, jedz często niewielkie posiłki, unikaj pokarmów zakwaszających (herbata, kawa, pikantne potrawy, cukier, ciastka), jedz więcej owoców i warzyw (by zobojętnić soki żołądkowe) i nie pij alkoholu. Również, jeśli to możliwe, na kilka godzin przed snem nie jedz i nie pij. Mleczny napój przed pójściem do łóżka pomoże zneutralizować soki trawienne. Poczujesz się lepiej, śpiąc w głową uniesioną nieco wyżej, na kilku poduszkach.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

W 6-tym miesiącu ciąży znacznie powiększyły mi się żylaki. Operować je teraz, czy poczekać z tym do porodu?

Lepiej poczekać. Ciąża, ze względu na wielokrotnie wyższe wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, nie jest odpowiednim okresem do operowania żylaków. Należy zadbać o to, żeby się nie powiększały i starać się minimalizować dolegliwości. Radzimy zaopatrzyć się w specjalne rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe, unikać przebywania przez długi czas w pozycji stojącej lub siedzącej, wprowadzić tzw. amerykański zwyczaj odpoczywania (nogi oparte na stole), używać preparatów, które zmniejszają obrzęki (w formie maści lub żelu). Należy zwracać uwagę za zmianę wyglądu żylaków – miejscowe zaczerwienienia, bóle lub zwiększenie ciepłoty skóry. To mogą być początki zakrzepicy i powinno się o tych symptomach poinformować lekarza prowadzącego ciążę.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Rozwój dziecka

Mój synek ma cztery tygodnie, rozpaczliwie płacze. Podejrzewam, że ma kolki. Co może je powodować i jak mu pomóc?

Wiele niemowląt cierpi z powodu kolek, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Często kolka pojawia się już w wieku 2-3 tygodni. Dziecko odczuwa ból brzuszka (jelit) najczęściej spowodowany nadmiernym gromadzeniem się gazów. Objawy kolki to niepokój oraz przeraźliwy płacz bez innej wyraźnej przyczyny. Dziecko może mieć też twardy brzuszek i często oddawać gazy. Czynniki pojawiania się kolki nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że przykre dolegliwości wynikają z niedojrzałości przewodu pokarmowego, w wyniku której cukier mleczny (laktoza) nie jest trawiony całkowicie, co powoduje wytworzenie się większej ilości gazów. Ulgę mogą przynieść podawane napary na bazie kopru włoskiego, ciepłe okłady (z użyciem nagrzanej pieluszki, termoforu lub specjalnej poduszeczki z żelem). Niektórym niemowlętom pomaga też łagodny masaż brzuszka w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Jeśli maluch jest karmiony sztucznie, ulgę może przynieść wprowadzenie mieszanki z obniżonym poziomem laktozy, np. Bebilon Comfort 2. W wyjątkowo nasilonych dolegliwościach pomóc może wizyta u lekarza, który pomoże skorygować dietę mamy (gdy karmi ona piersią), zleci dodatkowe badania, rozważy możliwość istnienia u dziecka alergii pokarmowej czy dobierze leki przeciw wzdęciom. Na szczęście dokuczliwe kolki ustępują wraz z wiekiem, czasami już około 4. miesiąca życia.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Po co sprawdzać wzrost dziecka?

To jeden z najważniejszych elementów, jaki bierze się pod uwagę, oceniając stan zdrowia dziecka. Zaburzenia wzrostu mogą być objawem choroby. Nie oznacza to oczywiście, że dziecko, które jest małe, musi być chore. Być może po prostu rodzice są drobniejszej budowy. Dlatego nie ma sensu porównywanie dziecka z kolegami. Ważniejsze jest śledzenie tempa wzrostu i przybierania na wadze oraz pilnowanie, czy między tymi pomiarami nie ma dużej różnicy - używając siatek centylowych.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy nie wystarczą wizyty kontrolne u lekarza?

Nie wystarczą. W pierwszym roku życia dziecka wzrost rzeczywiście jest (a przynajmniej powinien być!) sprawdzany podczas każdej wizyty kontrolnej u pediatry. Jednak w drugim roku życia i później takie pomiary wykonywane są już coraz rzadziej, mimo że dziecko nadal intensywnie rośnie. Dlatego tak ważne jest mierzenie dziecka również między wizytami kontrolnymi. Wystarczy, jeżeli sprawdzicie wzrost juniora raz na trzy miesiące. To dobry odstęp czasu, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości. A jeżeli w wynikach pomiarów zauważycie coś niepokojącego, poinformujcie o tym pediatrę.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Co może być powodem wolniejszego wzrostu?

Przyczyn zaburzeń bywa wiele. Na to, że dziecko jest niskie, wpływać może okres życia płodowego, choroby układu pokarmowego, nerek, wątroby itd. Bardzo ważną rolę odgrywają również geny - dziecko niskich rodziców najprawdopodobniej nie będzie wysokie. Maluch może też słabo rosnąć z powodu nieprawidłowej diety. Jeśli przypuszczasz, że tak może być w przypadku Waszej pociechy, najlepiej zasięgnij porady dietetyka. Specjalista pomoże opracować indywidualny jadłospis, dopasowany do wieku i potrzeb dziecka. Wpływ na spowolnienie wzrostu mogą mieć też zaburzenia snu - zbyt krótkie lub niespokojne drzemki malucha, a u starszaka - przedłużający się stres (np. z powodu poważnego konfliktu w rodzinie, pójścia do przedszkola, pojawienia się rodzeństwa itd.). Inną przyczyną zaburzeń mogą być także problemy hormonalne. W przypadku gdy kontrolując rozwój dziecka zauważysz nieprawidłowości, poradź się lekarza.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak prawidłowo mierzyć małe dziecko?

Po pierwsze, postaraj się, by mierzenie zawsze odbywało się o tej samej godzinie - najlepiej rano, bo po przebudzeniu maluch jest zwykle rozluźniony i wypoczęty. Do mierzenia można użyć zwykłego centymetra krawieckiego. Niemowlę zmierzycie na leżąco. W tej sytuacji potrzebna jest Wasza współpraca, bo samemu może być trudno odpowiednio ułożyć dziecko i jednocześnie skrupulatnie dopilnować prawidłowego odczytania wyniku. Starsze dziecko, które już potrafi stać, podczas pomiaru powinno stać na bosaka. Załóżcie dziecku koszulkę przylegającą do ciała lub mierzcie je bez koszulki - wtedy będzie pewność, że jego plecki dobrze przylegają do ściany. Pilnujcie też, by maluch nie pochylał głowy ani nie stawał na paluszkach - dzieci są w stanie zrobić wszystko, by pokazać, jakie są duże! Regularne mierzenie może stać się pretekstem do wspólnej zabawy. Opowiadaj mu, co właśnie robicie i dlaczego jest to tak ważne. Zachętą do mierzenia może być też przymocowana do ściany miarka-zabawka, na której będziecie zaznaczać aktualny wzrost malca.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jakie jest zwykle tempo rozwoju niemowlęcia?

Przez pierwsze półrocze, w każdym miesiącu życia dziecku przybywa ok. 600-700 g, a w drugim półroczu już trochę mniej - ok. 500 g. Zazwyczaj musi minąć 4-5 miesięcy, aby maluch podwoił swoją wagę urodzeniową, a żeby ją potroił - 11 miesięcy. Łączy się to ze wzrostem dziecka. W pierwszym kwartale niemowlę rośnie w tempie ok. 3 cm miesięcznie, w drugim kwartale - 2-3 cm miesięcznie, w trzecim 1,5 cm, a w czwartym - 1 cm. Pamiętaj: Po kilku pierwszych dobach życia noworodek traci ok. 10 proc. masy ciała. To zupełnie normalne! Nadrobi te straty już w kolejnych dwóch tygodniach.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Żywienie mamy

Jestem wegetarianką. Czy powinnam stosować suplementację żelaza?

Zrównoważona dieta jest podstawą zdrowego rozwoju dziecka, nie wspominając już o Twoim własnym dobrym samopoczuciu. Jeśli jesteś wegetarianką, powinnaś pamiętać o produktach bogatych w żelazo takich jak pieczywo pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, warzywa zielone i suszone owoce, zrezygnowałaś bowiem z obfitującego w żelazo czerwonego mięsa. Przyswajanie żelaza zwiększysz przyjmując równocześnie witaminę C. Dlatego bogate w żelazo pokarmy warto popić szklanką soku pomarańczowego lub zjeść na koniec świeży owoc. Dlaczego żelazo jest aż tak ważne? Żelazo jest wykorzystywane w produkcji hemoglobiny, która poprzez Twój układ krwionośny dostarcza tlenu Twojemu dziecku. Niedobór żelaza może doprowadzić do anemii, która zwiększa ryzyko urodzenia dziecka przed terminem i niskiej masy urodzeniowej. Anemia powoduje również niedobór energii i większą podatność na infekcje. Jeśli obawiasz się, że możesz mieć niedobór żelaza, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym lub położną.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Czy w mojej diecie jest wystarczająco dużo płynów?

Do produkcji mleka Twój organizm potrzebuje wody, dlatego kobieta karmiąca piersią powinna dużo pić. Wypijaj około 8-12 szklanek płynów dziennie. Staraj się pić tyle, ile potrzebujesz, by zaspokoić pragnienie i zawsze miej pod ręką coś do picia, gdy karmisz piersią. Najlepsze napoje to woda, 100-procentowe soki owocowe i mleko.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Jak nie przesadzić z przyprawami?

Gdy karmisz piersią, Twoje dziecko pośrednio korzysta ze wszystkiego, co Ty sama jesz i pijesz. Dlatego też powinnaś zachować ostrożność – pikantne dania, silnie aromatyzowane czy kwaśne potrawy mogą szkodzić delikatnemu żołądkowi niemowlęcia. Nie znaczy to, że musisz zupełnie zrezygnować z ulubionych, ostro przyprawionych czy egzotycznych dań. Wystarczy zachować umiar w ich jedzeniu.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Co powinnam jeść, gdy karmię?

Chcesz być szczupła jak kiedyś, ale słyszałaś, że dopóki karmisz piersią, nie powinnaś być na diecie. Nieprawda! Jedz z myślą o dziecku i swojej figurze. To co jesz, jest teraz ważne dla Was obojga, ale nie znaczy to wcale, że musisz jeść za dwoje. Jedz tylko tyle, na ile masz ochotę. Nie obawiaj się, że od tego, ile jesz, zależy ilość mleka dla Twojej pociechy. Pokarmu będziesz zawsze miała tyle, ile niemowlę potrzebuje.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

Twoja wiadomość została poprawnie wysłana.
Ekspert udzieli Ci odpowiedzi najszybciej jak to możliwe.

Lista partnerów Nutricia sp. z o.o.
 • La Millou (Smartino Sp. z o.o.)
 • Empik S. A.
 • Smyk S. A.
 • SKIPWISH Sp. z o.o. Sp. k.
 • Minty dot (Spółka Q Diamonds Sp. z o.o.)
 • CzuCzu (Bright Junior Media Sp. z o.o. Sp. k.)
 • Douglas Polska Sp. z o.o.
 • Estee Lauder (Poland) Sp. z o.o.
 • Apart Sp. z o.o.
 • YES Biżuteria Sp. z o.o.
 • DECATHLON sp. z o. o.
 • BYTOM S. A.
 • Sony Europe Limited Sp. z o.o.
 • White & Blach (DIVE MEDIA Sp. z o.o.)
 • BABY TULA POLAND Sp. z o.o.
 • Childhome (Stok P.H. Mariola Stokowska, Stokkids)
 • Vulli
 • JJ COLE
 • Whisbear Sp. z o.o.
 • Endo. (STUDIO MK Sp. z o.o. S.K.A.)
 • Happymum (PHU „HAPPY”)
 • Granatovo S.C.
 • YASUMI Sp. z o.o. Sp. k.
 • Danone Sp. z o.o.
 • ŻYWIEC ZDRÓJ S. A.
 • Kantar TNS S. A.
 • Apple Inc.
 • Google LLC's
 • Allegro.pl sp. z o.o.
 • SUPER-PHARM Poland Sp. z o.o.
 • Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska Sp. z o.o.
 • Hebe (Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja Sp. z o.o.)
 • Biedronka (Jeronimo Martins Polska S. A.)
 • Lidl Sp. z o.o. sp. k.
 • TESCO Polska Sp. z o.o.
 • Auchan Polska Sp. z o.o.
 • Carrefour Polska sp. z o.o.
 • „Piotr i Paweł” S. A.
 • Intermarché (SCA PR Polska Sp. z o.o.)
 • EKO HOLDING S. A.
 • DINO POLSKA S. A.
 • Netto Sp. z o.o.
 • KAUFLAND POLSKA MARKETY Sp. z o.o. Sp. k.
 • Stokrotka Sp. z o.o.
 • E. LECLERC POLSKA (Galec Sp. z o.o.)
 • POLOmarket Sp. z o.o.
 • Feedo Sp. z o.o.
 • eMAG (Agito Sp. z o.o.)
 • mamyzakupy.pl (L-W. LEBDA-WYBORNY Sp. j.)
 • Pampers (Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.)
 • Procter and Gamble Polska Sp. z o.o.